Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градското градинарство в „Дружба“ не се развива правилно, заради нехайството на Столичната община

Снимка: fb/Градско градинарство-София

Преди 10 години, през 2012 г., в София стартира инициативата „Градско градинарство“. В него сдружение от хора активно се занимават с отглеждане на зеленчуци в градски условия.

Първата градина е създадена в кв. „Надежда“, а след това се появява подобна и в „Дружба“, разказа в ефира на Радио София Никола Бончев от инициативата „Градско градинарство“.

„В „Дружба“ оперираме вече осми сезон. Зеленчуците се отглеждат на обособен терен, който е разделен на парцели, според възможностите на хората“, разказа Бончев.

По думите му въздухът в София не оказва влияние върху продукцията.

„Това, което се отгледа, може съвсем спокойно да се консумира. Листните растения трябва много хубаво да се измиват. По-голямата част от продукцията се консумира само и единствено от тези, които я произвеждат. Това, което остане, се дарява на „Храна, не война“ – организация, която се занимава с изхранване на бедните в София“.

Теренът, на който е разположена градската градина в „Дружба“, е 6 декара, но отдавна е запълнен. На него работят около 100 души и има над 50 градини, разказа Никола Бончев.

Той обясни, че е трудно намирането на терен в София, който да бъде отреден за градско градинарство.

„Теренът, до който оперира градината в „Дружба“ е общинска собственост – на Пазари „Юг“, които миналата година решиха за жълти стотинки да го дадат под наем, а не да го дадат на хората, на самите столичани. Частна фирма оперира върху него. Ние имаме капацитет да го развием много бързо. За съжаление, Столичната община, макар да е приела „Визия за София“, в която е записано, че градското градинарство трябва да е част от развитието, тя отказва да подпомогне по какъвто и да е начин градското градинарство“, каза Бончев.

Той добави, че от Пазари „Юг“ не дават информация какво ще се случи с имота.

„Част от градините бяха заличени, още една част ще бъдат заличени. Надявам се 1/3 или 2/3 от градините да бъдат запазени. Нямаме никаква комуникация с администрацията. Пращали сме през годините десетки проекти, с възможност за развитие на това място, но нито от районната администрация, нито от Комисията по екология да идвали на място, за да видят за какво става въпрос“.


Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21