Поскъпването на тока се отразява крайно негативно на различните клонове и представители на туристическия бранш в България, показва проверка на Радио София.
В ресторантьорския бизнес отчитат повишение на сметките с над 3 пъти.
„За един и същ период миналата година за ток сме платили 900, а сега 3100 до 3400 лева“, отбеляза пред Радио София Васил Златарев, собственик на неголям ресторант в центъра на София. И допълни, че с колегите си готвят на дърва и въглища, а има други заведения, които правят много повече дейности с електроенергия и при тях разходите са нараснали драстично.
Налага се поскъпване на цените на предлаганите услуги и продукти, а това се отразява на броя обслужвани клиенти.
„Много труден и тежък месец изкарахме. Може вън да е минус 10-15 градуса, вътре трябва да е над 20. Като клиент всеки може да си представи какво би било, ако отидете в хотел и той не е отоплен. Така сами се обричаме на неуспех“, очерта картината за зимните курорти Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско.
Над 60% от разходите вече отиват за енергия, допълни хотелиерът. Цените на енергоносителите и необходимите за бранша стоки неминуемо ще доведат до повишаване и на услугите.
Съществува риск и за фалити.
По думите на Бистрин помощта от държавата за бизнеса трябва да бъде оказана спешно, „като за болния човек – решаваща и животоспасяваща“.

Коментарното предаване на БНР-Радио София започва новата седмица с политолога Атанас Радев , председател на Националния младежки форум. В рамките на "Форум" той разсъждава върху следните теми: Преформатирането на управлението се отлага – новата реалност и новото начало във властта. "Влизането през задния вход на ДПС-НН във властта се оказа не..
Темата са чистотата на градовете е сред най-важните в много общини. Напоследък в София сметосъбирането и извозването на боклука предизвика проблеми в почистването на "Люлин" и "Красно село". Особено актуален стана въпросът за разделното сметосъбиране, което може да намали и общинските целеви пари, и труда, и пространството в депата. Сред..
Според проучване, което проследява 15 хиляди деца в продължение на 8 години, тези, които живеят близо до замърсени градски артерии, изостават с една осма като развитие на белия дроб спрямо връстниците си, които живеят в по-зелени райони. Това каза днес в интервю за Радио София пулмологът д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение..
За Йовков и Елин Пелин извън ученическото клише разказва новият документален филм "Боряна срещу Гераците", посветен на един от най-големите интелектуални и литературни скандали от първата половина на ХХ век. “Доста време се занимаваме с филма - може би поне 3 години от първоначалната идея до появата на екрана, но това е нормален период, за да..
Между 30 000 и 50 000 строителни работници от България работят в Европа по данни на Камарата на строителите в България (КСБ). Браншовата организация търси начини за намаляване на проблема с кадрите чрез внос, но и като се опита да върне част от нашите сънародници, съобщи пред БНР-Радио София инж. Илиян Терзиев, председател на КСБ :..
Националната галерия "Квадрат 500" представя "През времето" - ретроспективен поглед към внушителното и многопластово творчество на проф. Валентин Старчев, посветен на 90 години от рождението му. Проф. Валентин Старчев има около 70-годишна активна творческа история, която е преминала през две епохи, участвал е в стотици самостоятелни и общи изложби..
Задържан е 38-годишен мъж, извършил непристойни действия пред непълнолетно момиче в столичния квартал "Люлин". С постановление на дежурен прокурор мъжът е задържан за срок до 72 часа. От прокуратурата ще внесат днес в съда искане за мярка за неотклонение "задържане под стража". По случая е образувано досъдебно производство, а за..