То е създадено с помощта на МОН, Министерство на културата и Столична община, които са помогнали и за реализацията на повече от 80 събития.
„За мен това е един може би основен исторически документ, такъв какъвто сме се постарали да го превърнем не просто събирайки данни, информация, снимки и разбира се много друга информация, а документ, който би показал и ни показва не само на нас, а и на всички хора, които могат да се докоснат до него значението, уважението, което отдаваме на предците си и разбира се погледа в бъдещето“, сподели пред Радио София проф. Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия.
По думите му Държавният архив е оказал голяма помощ в предоставянето на снимки и документи и добави, че подредбата в изданието не проследява само историята на академията, но и развитието на факултетите и специалностите.
Той каза също, че академията е не само образователен, но и важен за столицата културен център, защото разполага с уникален за България роял, а също и с един от най-хубавите органи.
„Животът на един роял не се изчислява в годините както живота на един човек или на едно живо същество. Той както знаете живее и със записаната от него музика“, добави проф. Димитров и уточни, че от МОН са отпуснати специални средства за закупуването на различни други музикални инструменти.
Освен това сподели, че фотоархивът на НМА е дигитализиран, като скоро те ще бъдат достъпни на сайта на академията. Дигитализация по думите му се извършва и над нотния архив, защото част от него е амортизирана и застрашена, а друга част е уникална за академията.
„Музикантите са именно от онези хора, които тяхното образование не започва след завършването на средното образование, а дори напротив. Още преди да започнат дори първи клас ние трябва да намерим таланта в тях, съответно да започнем много бавно и внимателно да го развиваме“, добави проф. Димитров.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..