„Книгоиздателската индустрия показва изключително голяма устойчивост“, сподели той. По думите му за последните 15 години в САЩ продажбите на книги остават стабилни в диапазона м-у 26 и 28 млрд. долара, а в Германия се задържат между 9 и 5 млрд. евро.
Той каза, че в България е погрешно впечатлението, че „пандемията означава криза за книгоиздаването“ и допълни, че дори тук цифрите говорят друго: по данни на НСИ през 2020 г. в България са издадени рекорден брой книги – 10769, което е рекорден брой откакто се води статистика от 1960 г.
Според д-р Александров пандемията е предпоставка за повече четене на книги, тъй като хората са оставали повече по домовете си и, че онлайн продажбите също са се увеличили.
„Много хора също се заблуждават, че едва ли не пандемията е благодатна единствено за електронните формати - аудиокнига и електронна книга, просто защото много лесно се поръчват онлайн, но не е така. И тук отново може да ви изненадам с две числа: през 2021 г. САЩ постигнаха рекорден брой продажби на печатни книги от 825 млн. бр.“, поясни д-р Александров.
Той каза, че поради оскъпяването на хартията не бива да рисуваме апокалиптични картини как няма да има кой да печата хартиени издания и ще преминем само на електронни книги, но „Печатната услуга ще стане по-скъпа. Първо заради затрудненията в доставки на хартия и второ, поради повишената цена на електроенергията, печатната услуга е силно зависима“.
Александров заяви, че печатната книга има функции, които са напълно незаменими от електронните формати, някои от които са усета на книжното тяло, възможността тя да може да бъде подарена, дъхът на хартия…
„Предвижданията за смъртта на печатната книга отдавна се смятат за отживелица“, каза д-р Александров и заключи, че „Аудиокнигата, електронната книга и печатната книга като три медийни формата ще продължат взаимната си еволюция, те ще се допълват едни други. Просто всяка от тях изпълнява различни функции“.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...