Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Маринкова: 70% от всички сигнали за липсващи лекарства биха се решили чрез повече внос

Снимка: Радио София

Пандемията от Covid-19 задълбочи съществуващия недостиг на лекарствени продукти. От месеци пациенти сигнализират за липса на нискомолекулни хепарини, на лекарства за недоносени и др. в аптечната мрежа.

Това не се случва само у нас – още през април 2020 г., университетски болници в ЕС предупредиха за опасността от изчерпване на запасите от някои лекарства - анестетици, антибиотици, препарати за отпускане на мускулите и други. Причините са намалялото производство, ограниченията за износ от други държави и стремежът към натрупване на резерви по време на здравната криза. 

На този фон у нас започна да функционира специализирана електронна система за проследяване на лекарствата като наличности и да генерира забранителни списъци на лекарства за износ.

1575 сигнала за липсващи лекарства са получени до днес (16 февруари), каза в студиото на Радио София Боряна Маринкова – изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства.

„Около 70% от всички сигнали биха се решили чрез повече внос. Ние затова многократно сме призовавали за либерализация на всички процеси касаещи лекарствоснабдяването, следвайки всички регулации и изисквания към участниците в него, за да има повече възможности и повече пътища за доставки на лекарства към България“, каза Маринкова.

Тя добави, че 22% от сигналите касаят лекарства, които не се внасят в България поради икономически причини. 29 на сто са сигналите, които са за лекарства, налични в аптечната мрежа, но пациентът не е успял веднага да се ориентира къде точно може да ги намери.

„Не всяка аптека има всички възможни лекарства, които се ползват на територията на България. Минавайки през една или втора аптека, пациентът остава с впечатлението, че въпросното лекарство го няма“, заяви Боряна Маринкова и допълни, че над 48% от всички сигнали идват от София.

По думите й, за 9 лекарствени продукта има категоричен отказ за внос в България.

„Единият от тях е едно лекарство за чревни и белодробни паразити, много често се използва при лечение на малки деца и от по-възрастни, които страдат от някакъв вид паразитоза, но най-високият брой сигнали, откакто е започнала пандемията касаят нискомолекулните хепарини. Тук казусът е, че имаше прескочена доставка през януари, дойде в последните дни доставка, с които преимуществено се зареждат лечебните заведения, останалите количества се насочват към аптеки“, каза Боряна Маринкова.

Сигналите за липсващи лекарства се подават основно от пациенти, лекари, фармацевти, пациентски организации и медии.

От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства предлагат промяна в Наредбата за неразрешени лекарствени продукти и Закона за лекарствата - да се предвиди възможност лекарствата, които са имали регистрация, но тя е изтекла, поради причини, които не са свързани с лекарствената безопасност, да могат да бъдат внасяни от паралелни дистрибутори или от търговците с лекарства на едро. Тези, които никога не са имали регистрация да бъдат обект на внос, с притежател на разрешение, който да отговаря за тяхната лекарствена безопасност, но да могат да бъдат достъпни и в аптечната мрежа, не само в лечебните заведения, предлагат още от БАРПТЛ.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с Боряна Маринкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Застудява, дъжд в Западна България, в планините - сняг

Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..

публикувано на 29.11.24 в 07:35

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54