Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Мартеничка за баба и дядо" връща усмивките на възрастни хора от домове

Снимка: fb/Мартеничка за баба и дядо

„Мартеничка за баба и дядо“ е инициатива, чрез която средствата от закупени мартеници, ръчно направени от майки на деца с увреждания, отиват в домове за възрастни хора.

Идеята е дошла още преди Коледа, разказа в студиото на Радио София адв. Калина Михайлова, която участва в кампанията. Нейната приятелка Десислава Киркова, опитвайки се да комуникира с баба си, която в Дом за възрастни хора и не може да вижда заради Covid пандемията, решава да напише писмо до баба си за рождения й ден.

„Така й хрумва идеята да направи кампанията „Писмо до баба и дядо“ по повод Коледа. Успеваемостта на първата кампания роди идеята и за „Мартеничка за баба и дядо“. До този момент има няколко града, в които се събират. Освен в София, се събират в Русе, в Пловдив, аз отговарям за Велико Търново и Смолян. Tрябва да кажа, че като адвокат в ежедневието си се срещам с много неприятни казуси и много неискрени хора, но това което много ме зарежда и мога да нарека свое хоби, е това да даваш малко от себе си, за да видиш отсрещната усмивка“, каза адв. Калина Михайлова.

Мартеничките се изработват от майки или роднини, членове на Фейсбук групата „Купи подарък от майка на дете с увреждане“.

„Много ми хареса идеята, че по този начин ще обединим две каузи и ще направим добро, от едно ще дадем още повече – предай нататък. Лично аз реших, че тази година аз и моето семейство ще купим всичките мартенички на майки на деца с увреждания. По този начин започнах да поръчвам и за възрастните хора, на които ще бъдат дарени мартеничките. Много от майките решиха, че не искат да ги продадат, а да ги дарят за възрастните хора“, добави адв. Михайлова.

В инициативата са се включили и детски градини и училища от страната, които даряват рисунки и мартенички.

„Моя приятелка на цели 11 години създава бижута, казва се Дария. Тя не просто прави бижута и ги продава, но средствата, които получи от продажбата им, тя дарява за дете от нейното училище, което събира пари за лечение“, каза адв. Калина Михайлова.

Всеки, който иска да дари мартенички, може да се свърже с организаторите във Фейсбук групата "Мартеничка за баба и дядо".

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16
Светослав Иванов

Журналистиката като кораб в океана

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..

публикувано на 14.02.25 в 14:38

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..

публикувано на 14.02.25 в 14:17