Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След почерка на Левски дигитализират и този на Ботев

Снимка: Радио София

"Запалване на искрицата на духовността в България" - така Стоилка Арсова от Национална картова и платежна схема описва интереса към дигитализирания почерк на Апостола на свободата. Почти калиграф, Левски е имал един от най-стилните и изящни почерци.

Изтеглен 350 пъти за 8 месеца, дигитализираният шрифт по почерка на Васил Левски е обиколил всички континенти по света. Досегът на шрифта с децата е също много вълнуващ, сподели Арсова и добави:

"Това се оказа едно много добро приложение, тъй като именно начални учители и директори на училища подават заявки и биха искали да учат децата си да пишат по почерка на Апостола и така да се докоснат до неговата личност, защото знаем, че в почерка се съдържа част от духа".

"Искам да видя начина по който изглеждат определени думи, като например: България, родина, свобода, чест, православие", или "Искам да науча учениците си не само да четат и пишат, но и да възпитам в тях патриотизъм, гордост и да формирам в тях морален и нравствен пример, като на Васил Левски. Да ги накарам да обичат историята ни познавайки я. Ще използвам шрифта с работата си с децата". Това са част от трогателните писма, които са получени от екипа създал шрифта.

Арсова изтъкна, че първият етап от дигитализацията на почерк е "Да влезеш в личността. Направихме го за Левски, сега го правим и за Ботев. Тоест, да се срещнем с повече хора, които по някакъв начин са били съпричастни към неговото дело и към неговото творчество през живота му, и те да ни разкажат възможно най-много", поясни тя.

Срещите с различни хора, наследници, разглеждането на архиви с писма, както и посещения на уроци по калиграфия са помогнали много на екипа да вникне в задачата.

Създаването на шрифт по почерк на историческа личност е изключително важно нещо и изисква запознаване с писания от него материал, както и да се усети "енергията", сподели Павел Павлов, графичен и шрифтов дизайнер от студио "Пункт".

Павлов каза, че са планирали да направят шрифт, който съдържа в себе си различни варианти на буквите, за да се реши коя версия на всяка една от тях да бъде оставена.

"Наистина е много вълнуващо. Особено, когато бяхме в библиотеката и видяхме оригиналите, чувството беше неописуемо. На мен много ми хареса, че това да гледаш оригиналните писма, с оригиналния почерк, те доближава по някакъв начин до личността на Ботев", каза Павлов.

Стоилка Арсова добави, че са изпратили поздравителен адрес към 100 училища и 100 читалища в страната, носещи името на Апостола.

"С този поздравителен адрес ние изпратихме и книжката на "Българознайко" за Васил Левски, където всяко едно детенце може да се опита да напише своето име, именно с почерка на Апостола", каза тя.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50