Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на субсидии обезценява българския трапезен картоф

Снимка: архив

Ниската покупателна способност на българина води до търсене на евтина продукция без оглед на качеството.

"Самата философия на картофопроизводството в България има изключително социален елемент", сподели в ефира на Радио София Тодор Джиков, представител на Национална асоциация на картофопроизводителите.

Той каза, че базиран в планинските и полупланински райони на страната, за голяма част от местното население този отрасъл е от основно значение.

Подкрепата, която е давана на българските картофопроизводители от ЕС за производството на трапезни картофи е спряна, а остава тази за сортовете за нишесте.

По думите му разликата между двата вида е следната: "Картофите за нишесте не могат да се ядат, те са изключително твърди, сухото вещество е в много голям процент".

Липсата на фабрика за нишесте на Балканския полуостров, както и негодността за консумация на сортовете картофи за нишесте обезсмислят тяхното отглеждане.

Джиков каза, че от Министерството на земеделието и храните са обещали изработването на алтернативни варианти на подпомагане на българските картофопроизводители.

Той добави, че:

"Без подобен род финансова помощ, която представлява около 15% от стойността на българските картофи като разходи ние не можем да издържим на ценовия натиск на високосубсидираната продукция от Западна Европа".

По думите му, цените на картофите не се определят от България, а от Германия, Полша, Франция и Белгия и ние се равняваме по тях. Той каза още, че дори да произведем картофи за нишесте, транспортът до фабриките в Европа е много скъп, а и свръхпроизводството задоволява мощностите.

"Обричаме картофопроизводството в България да изчезне, ако няма възможност да остане тази помощ, или ако не се изработят алтернативни варианти на подпомагане", допълни Джиков.

От Министерство на земеделието отговориха:

"Позиция на Министерство на земеделието във връзка с обвързаната подкрепа на производителите на трапезни картофи

През Програмния период 2023-2027 година производителите на картофи са включени в обхвата на необвързаното с производството подпомагане чрез интервенциите за основното подпомагане на доходите за устойчивост, допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост и еко схемите по Първи стълб.

Същевременно за секторите определени като специфични и важни по социално-икономически или екологични съображения, какъвто е сектора на плодовете и зеленчуците, е насочена допълнителна подкрепа чрез обвързаното с производството подпомагане. В приложното поле на този вид подкрепа са включени като допустими за подпомагане „картофи за нишесте“, което ограничава възможностите за подкрепа на „трапезни картофи“.

В искането си чрез нарочна декларация за запазване на „трапезните картофи“ в списъка на допустимите за подпомагане сектори в рамките на обвързаната с производството подпомагане България беше подкрепена от четири държави членки, които предоставят обвързано с производството подпомагане за трапезни картофи – Чешката Република, Унгария, Румъния и Словакия.

При гласуването на финализирания текст на Проект за Регламента за стратегическите планове България се въздържа и не подкрепи проекта на Регламент, който обаче получи подкрепата на мнозинството от държавите членки.

Министерство на земеделието продължава усилията си в търсене на възможности за осигуряване на подкрепа на производители на трапезни картофи.

В тази връзка, беше проведена среща с представители на Национална асоциация на картофопроизводитеите. По време на срещата от страна на Министерство на земеделието беше поет ангажимент, че ще бъдат положени всички усилия „трапезните картофи“ да бъдат включени, като допустими за подпомагане с обвързана подкрепа в рамките на Стратегическия план".

 Още подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.11.24: Възможно ли е правителство с равноотдалечен премиер?

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: -   Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер -  Възможно ли е правителство с равноотдалечен..

публикувано на 26.11.24 в 19:05

За дванадесети път "Тази Коледа чудесата правите Вие"

Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..

публикувано на 26.11.24 в 18:12

За десети път "Базар на професиите" среща младежи с професионалисти от различи сфери

Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..

публикувано на 26.11.24 в 17:00

Целогодишно приютът за бездомни хора в Перник приема нуждаещи се

Приютът за бездомни хора в Перник става целогодишен. Той е с капацитет за 10 лица и освен подслон през зимата, осигурява на настанените в него и топла храна. Центърът за бездомни хора се намира в кв. "Калкас" и досега функционираше само през зимните месеци. Той е създаден през 2020 г., припомни пред Радио София кметът на Перник Станислав..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Изложбата "Странни мисли по никое време" ще покаже 30 любопитни и изненадващи творби

В предаването “Радиокафе“ художникът Орлин Атанасов разказа за изложбата „Странни мисли по никое време“, която се открива на 27 ноември в джаз клуб в София. "Никое време“ е времето, в което живеем, а “странните мисли“ го съпътстват, изскачат най-различни, изненадващи и мен самият, затова си мисля, че би била любопитна и за зрителите",..

публикувано на 26.11.24 в 15:46