Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на субсидии обезценява българския трапезен картоф

Снимка: архив

Ниската покупателна способност на българина води до търсене на евтина продукция без оглед на качеството.

"Самата философия на картофопроизводството в България има изключително социален елемент", сподели в ефира на Радио София Тодор Джиков, представител на Национална асоциация на картофопроизводителите.

Той каза, че базиран в планинските и полупланински райони на страната, за голяма част от местното население този отрасъл е от основно значение.

Подкрепата, която е давана на българските картофопроизводители от ЕС за производството на трапезни картофи е спряна, а остава тази за сортовете за нишесте.

По думите му разликата между двата вида е следната: "Картофите за нишесте не могат да се ядат, те са изключително твърди, сухото вещество е в много голям процент".

Липсата на фабрика за нишесте на Балканския полуостров, както и негодността за консумация на сортовете картофи за нишесте обезсмислят тяхното отглеждане.

Джиков каза, че от Министерството на земеделието и храните са обещали изработването на алтернативни варианти на подпомагане на българските картофопроизводители.

Той добави, че:

"Без подобен род финансова помощ, която представлява около 15% от стойността на българските картофи като разходи ние не можем да издържим на ценовия натиск на високосубсидираната продукция от Западна Европа".

По думите му, цените на картофите не се определят от България, а от Германия, Полша, Франция и Белгия и ние се равняваме по тях. Той каза още, че дори да произведем картофи за нишесте, транспортът до фабриките в Европа е много скъп, а и свръхпроизводството задоволява мощностите.

"Обричаме картофопроизводството в България да изчезне, ако няма възможност да остане тази помощ, или ако не се изработят алтернативни варианти на подпомагане", допълни Джиков.

От Министерство на земеделието отговориха:

"Позиция на Министерство на земеделието във връзка с обвързаната подкрепа на производителите на трапезни картофи

През Програмния период 2023-2027 година производителите на картофи са включени в обхвата на необвързаното с производството подпомагане чрез интервенциите за основното подпомагане на доходите за устойчивост, допълнителното преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост и еко схемите по Първи стълб.

Същевременно за секторите определени като специфични и важни по социално-икономически или екологични съображения, какъвто е сектора на плодовете и зеленчуците, е насочена допълнителна подкрепа чрез обвързаното с производството подпомагане. В приложното поле на този вид подкрепа са включени като допустими за подпомагане „картофи за нишесте“, което ограничава възможностите за подкрепа на „трапезни картофи“.

В искането си чрез нарочна декларация за запазване на „трапезните картофи“ в списъка на допустимите за подпомагане сектори в рамките на обвързаната с производството подпомагане България беше подкрепена от четири държави членки, които предоставят обвързано с производството подпомагане за трапезни картофи – Чешката Република, Унгария, Румъния и Словакия.

При гласуването на финализирания текст на Проект за Регламента за стратегическите планове България се въздържа и не подкрепи проекта на Регламент, който обаче получи подкрепата на мнозинството от държавите членки.

Министерство на земеделието продължава усилията си в търсене на възможности за осигуряване на подкрепа на производители на трапезни картофи.

В тази връзка, беше проведена среща с представители на Национална асоциация на картофопроизводитеите. По време на срещата от страна на Министерство на земеделието беше поет ангажимент, че ще бъдат положени всички усилия „трапезните картофи“ да бъдат включени, като допустими за подпомагане с обвързана подкрепа в рамките на Стратегическия план".

 Още подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46