Най-голямата програма на Европейската комисия за подкрепа и подпомагане на творческите сектори от различни страни на Стария континент - Creative Europe,
отправи покана и до 31 март 2022 г. очаква кандидатури за европейско сътрудничество.
Ще бъдат подкрепени транснационални проекти с въздействие върху културния и творческия сектор, изпълнявани от организации, базирани в страните, участващи в програмата. Общият бюджет е приблизително 68 милиона евро.
Като цяло за „Творческа Европа“ се отделят 358 евро годишно.
Резултатите и спечелилите ще бъдат обявени през септември т.г.
„Всяка една градивна частица на това, което наричаме европейска култура, е изключително важна. Трябва да се гордеем и да съхраняваме културата ни, да комуникираме постиженията си и зад граница, да намираме партньори за реализация на бъдещите си проекти. Културата ни помага да приемаме различията, да се борим с неразбирането на другия“, отбеляза при гостуването си в студиото Десислава Панчева от офис „Култура“ в програма „Творческа Европа“.
Тя подчерта, че един от основните приоритети на програмата е създаването на съвместни продукти и инициативи, обмяна на опит и качества.
Освен за проекти за европейско сътрудничество, програмата е отворена през цялата година и се откриват и други конкурсни сесии.
Европейското финансиране може да е до 80% от бюджета на съответния проект.
Но трябва да се знае, че има различни по мащаб, брой на участници и финансиране проекти.
Кандидатстването е онлайн. При одобряване на проект от „Творческа Европа“, почти автоматично е осигурено дофинансиране от България, допълни още Десислава Панчева.
Чуйте разговора с нея.
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..
Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам". Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..