Д-р Георги Мишев - 77 и половина чудни растения:
"Идеята за книгата дойде от информацията за растенията в бита ни, но липсва обобщение за мястото им в духовния ни свят. Писал съм едната част, Елеонора Недялкова подготви фито-терапевтичната част.
Специфичното в книгата е, че ни подава информация, която е била достъпна или само за специалисти във фолклора, или само до практикуващите. Растенията са и кодове в ежедневието ни. Забравили сме някои специфични вярвания, свързани с тях.
Много от растенията са коментирани във връзка с народни практики - църковни и светски. Босилекът е използван като метличка, с която измитат невидимото и болестите.
Има стари публикации с народните названия на тези растения, те са различни из цялата страна - "решетката" е и "самодивско сито" или "вилино сито".
При написването на вярвания и обреди имаме трудност при идентифицирането на растенията - "стовез"/"сто възела" е обикновена "кокошка".
Здравецът и чимширът са най-известните и използвани. Подборът на тези 77 е мой избор и се уповават на народните вярвания. 77-те помагат на душата да се задържи в тялото, но има половинка, откъдето тя го напуска.
Растенията са били възприемани като духовни същности. Имало е забрана да се събират някои растения. На Еньовден се берат различни растения, по 1 стръкче.
От дълбока древност е посочвано изобилието на растенията, които си имат много празници - по Еньовден се берат тези за лекуване, а тези за обреди и ритуали, се берат по Гергьовден."
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..