Стратегията „Нулеви отпадъци“ възниква в средата на 90-те години като резултат от усилията на природозащитни организации, национални и местни власти, граждани и индустрии да намерят устойчиво решение на все по-нарастващия проблем с отпадъците. Според международното обединение Нулеви отпадъци, това е етична, икономическа, ефективна и визионерска пътеводна цел за промяна на навиците и начина на живот, където всички отпадни материали са предназначени да служат като суровини за други процеси. Днес ще Ви срещнем с Денимир Димитров, съосновател на фирма в България, която произвежда хранителни продукти от суровини, който обикновено биват приемани като отпадък, като например остатъчния малц, отделен след производството на бира:
„Това е една философия, която следвам аз лично последните години. Компанията, която създадохме се роди докато пиехме бира с приятели, замислихме се какво става с отпадъците, особено от земеделските култури. Разровихме се и установихме, че има голямо количество отпадък и решихме да се справим с този проблем. Стъпките на живота с нулев отпадък са много лесни, може да откажем еднократните торбички. Родоначалникът на филосфията на нулев отпадък Беа Джонсън създаде петте “R” – използвай, намали, рециклирай, компостирай. Животът ми във Франция ме запали по тази философия. Смятам, че българинът вече живее много по-устойчиво и природосъобразно. Декарбонизацията е процес, който цели да се намали въглеродния отпечатък и много компании вече се обръщат към това, дори и оптимизират техните процеси, употребяват по- малко енергия, така че има напредък и в такава посока.
Денимир Димитров е съосновател на компания за живот с нулев отпадък. Отличен е в класацията на Форбс „30 под 30“. Тази седмица компанията му спечели голямо признание за принос в областта на кръговата икономика като основен бизнес модел.
Повече чуйте в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..