Стратегията „Нулеви отпадъци“ възниква в средата на 90-те години като резултат от усилията на природозащитни организации, национални и местни власти, граждани и индустрии да намерят устойчиво решение на все по-нарастващия проблем с отпадъците. Според международното обединение Нулеви отпадъци, това е етична, икономическа, ефективна и визионерска пътеводна цел за промяна на навиците и начина на живот, където всички отпадни материали са предназначени да служат като суровини за други процеси. Днес ще Ви срещнем с Денимир Димитров, съосновател на фирма в България, която произвежда хранителни продукти от суровини, който обикновено биват приемани като отпадък, като например остатъчния малц, отделен след производството на бира:
„Това е една философия, която следвам аз лично последните години. Компанията, която създадохме се роди докато пиехме бира с приятели, замислихме се какво става с отпадъците, особено от земеделските култури. Разровихме се и установихме, че има голямо количество отпадък и решихме да се справим с този проблем. Стъпките на живота с нулев отпадък са много лесни, може да откажем еднократните торбички. Родоначалникът на филосфията на нулев отпадък Беа Джонсън създаде петте “R” – използвай, намали, рециклирай, компостирай. Животът ми във Франция ме запали по тази философия. Смятам, че българинът вече живее много по-устойчиво и природосъобразно. Декарбонизацията е процес, който цели да се намали въглеродния отпечатък и много компании вече се обръщат към това, дори и оптимизират техните процеси, употребяват по- малко енергия, така че има напредък и в такава посока.
Денимир Димитров е съосновател на компания за живот с нулев отпадък. Отличен е в класацията на Форбс „30 под 30“. Тази седмица компанията му спечели голямо признание за принос в областта на кръговата икономика като основен бизнес модел.
Повече чуйте в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..