Относно реституцията, арх. Тарабанова каза, че:
„В конкретният случай говорим за имоти, които са възстановени на празна поляна. Тоест, те не са били застроени и поради това са били възстановени в реални граници“.
Това, по думите й това се е случило в периода 1991-1995 г., като през 2007 г. с общ устройствен план половината от тези земи, които са 1400 дка. са отредени за парк, а останалите за строителство.
Тя каза още, че в момента се прави устройствен план за тези, които са отредени за строителство, а тези, които са предвидени за парк още чакат.
„Социализмът блокираше имотите ни 45 години, а в момента чакаме 30 г. за имоти, за които сме признати за собственици“, каза арх. Тарабанова.
По нейните думи, предвидените средства за реализация на подробния устройствен план за публични мероприятия са на стойност 100 млрд. евро и добави, че това е немислимо дори за столици като Париж и Берлин.
„До 25 % от частните имоти на хората могат да бъдат отредени за публични мероприятия. Това включва освен парковете, също така улици и детски градини“, каза арх. Тарабанова.
„Ние сме абсолютно „ЗА“ изграждането на паркове, въпросът е да бъдат с адекватни размери. Публичните пространства трябва да са пропорционални на площта на района. Не може 50 % от Район „Младост“ да бъде паркове“, добави тя.
Арх. Янита Тарабанова каза още, че:
„Оттук нататък престоят протести от наша страна, ние държим новите депутати да спазят законите и да ги променят в съответствие с конституцията, и в противен случай заграждане на парк „Изток“ с ограда“.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..
Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..
В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал. Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..
Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..
Тази седмица изказване на американския президент Доналд Тръмп за Газа породи остри реакции по света. При визитата на израелския премиер във Вашингтон Тръмп заяви, че Щатите ще поемат контрола върху палестинския анклав. Критиките не повлияха на Тръмп и той повтори това намерение. На пресконференцията с Нетаняху Тръмп предложи палестинците да..
Сръбската общност в София организира шествие в знак на подкрепа за студентите и гражданите на Сърбия, които протестират срещу безотговорното управление и корупцията , довели до многобройни трагедии и криза в страната. Проявата е насрочена за тази неделя - 9 февруари, от 11:30 ч. пред посолството на Република Сърбия в София. По време..