Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти от от Центъра за анализи и кризисни комуникации:

Преди реалната, информационната война осигури комфорт на режима на Путин

Даниел Киряков, Александър Христов и Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

Какво става в Украйна? Как се отразява на България и българското общество. Какви могат да са рисковете, последствията и поуките от досегашните действия на управляващите? Това анализираха в студиото на Радио София Любомир Аламанов, доц. Д-р Александър Христов и Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

Случващото се е кошмар, нищо непредизвикана агресия и започната война от страна на един диктатор, който се мъчи да възстанови империя от средата на миналия век, с цената на хиляди жертви и разбити семейства и животи. Няма никакво оправдание за това. В Европа в ХХI век това е недопустимо.

Това коментира пред Радио София Любомир Аламанов.

По думите му, на комуникационно ниво виждаме финалните акорди на яростна пропагандна кампания, който от години се води у нас. За антиевропейската кампания дейно участваха и путинските тролове. България е сред най-засегнатите. Странно е, че в нейно продължение са и някои „патриотично“ настроени български политици.

„Информационната война предходи с доста време реалната. Тя се водеше не само в нашата страна и целеше да осигури комфорт и добро отношение към режима на Путин“, обърна внимание доц. д-р Александър Христов.

Такива семена имат почва у нас, смята експертът. Но за последните 30 години някои от българите като че не можаха да се научат да различават Пушкин от Путин.

Все пак има проруски настроени сънародници, които са против действията на Путин, отбеляза Христов.

Според него Западът се забави с реакцията си на нападението, защото е трудно подвижен, бюрократичен, преял. Докъде ще стигне Путин зависи и от това, докъде ще му се позволи. У нас управляващите имат задължението да предприемат мерки да гарантират сигурността и спокойствието в страната ни.

В тази ситуация ограниченията, наложени от дигитални платформи и комуникационни канали спрямо руски информационни източници, не са достатъчни. Хората трябва да разчитат и да развиват критичното си мислене, а това се учи и зависи от средата, допълни Даниел Киряков.

По думите му средата у нас е токсична, заради исторически събития и наслоения от 3 март насам, включително и от т.нар. преход след 10 ноември.

Реакцията на Европейския съюз, САЩ и на НАТО е безпрецедентна по отношението на агресията към Украйна. Може би този отговор е неочакван за Русия, изтъкна още Киряков.

Аламанов отбеляза инструментът за манипулация и отклоняване на темата, разширявайки я от конкретен казус до „цялата вселена“ - т.нар. „уот абаутизъм“ (от англ. What about): „Хората трябва да бъдат нащрек, когато някой се опита да им отклони вниманието.“

Трябва да си направим изводи от тази ситуация и да си изработим защитни комуникационни механизми, така че подобен вид действие, несъвместими с човешкото, да не бъдат допускани повече никога, подчерта доц. Христов.

Според Аламанов следващият комуникационен кошмар, пред който ще е изправена България, е въвеждането на еврото у нас.

Чуйте целия разговор на Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.02.25: Лош стопанин ли е държавата?

В четвъртък водещият на предаването "Форум" Константин Лавсов продължи темата за вдигането на цените на куриерските услуги, които коментира заедно с Елена Дариева и Светослав Живков, който се включи по телефона. Сред останалите теми, които ги провокираха бяха: Български пощи като възможна или невъзможна алтернатива на куриерските услуги у нас;..

публикувано на 20.02.25 в 18:45

Защо е важна кибер хигиената

Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..

публикувано на 20.02.25 в 17:15
Така изглежда паркингът на голяма търговска верига в столицата

Втори бойкот на търговските вериги в страната - до какво ще доведе

Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея.  В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..

публикувано на 20.02.25 в 16:45

Насилието обича мълчанието, а вие?

Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..

публикувано на 20.02.25 в 16:32
Боби Вълчев в Античен театър в Пловдив 2024, където горяха 17 хиляди свещи

Боби Вълчев покани фронтмена на "Earth, Wind & Fire" за концертите си

За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни  и Пловдив - 4 август.   Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:17
Д-р Валери Веселинов

С този бюджет трудно ще работи нормално здравната система

Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..

публикувано на 20.02.25 в 15:35