Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментари на Любомир Дацов и Георги Пенев

За да е град на бъдещето, София трябва да е по-привлекателна за инвеститори

България в доклада „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.” от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“

Любомир Дацов
Снимка: БГНЕС

В края на февруари т.г. беше публикуван доклад „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.” от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“. В документа освен големите западни градове попадат и такива от Източна Европа, включително София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.

Докладът класира градовете в класация от 10 места, като някои от българските попадат на челните места.

София заема второ място в класацията fDI strategy, трето място в категория „Човешки капитал и начин на живот” и е на седмо място по благоприятни условия за бизнеса.

Една от най-значимите класации, в които попада столицата ни, е cost effectiveness. София е определена като един от основните градове от европейските региони, а останалите български селища са определени като малки градове и региони.

По темата коментира гостът на Радио София Любомир Дацов - икономист, бивш заместник-министър на финансите и бивш общински съветник към Столичната община.

Според Дацов чуждите инвестиции са сравнително малко в Европа, в това число и България.  Това обяснява защо Европа като континент в много отношения (особено в технологично) не е водеща. Според него има много неща, които трябва да бъдат променени, за да стигне средното световно ниво.

В Европа през последните години се концентрира и модернизира автомобилната индустрия, има износ на фирми и у нас това се почувства. В останалите сфери инвестициите, които се правят, са на базата на реинвестиране на печалбата на вече влезли фирми.

България сравнително малко привлича нови инвестиции, защото има много проблеми пред чуждестранните инвеститори, посочи Любомир Дацов. Но като цяло страната разполага с поле за възможности и целенасочена политика, която развива условията у нас.

„България „блести” в областта cost effectiveness, колко е ефективен стандартът и начинът на живот.

Продължавам да смятам, че най-доброто, което трябва да правим, е да привличаме всякакъв вид инвестиции и всеки един инвеститор, независимо малък или голям, във високо иновативен или трудово интензивен сектор. Трябва да е добре дошъл и да има възможност да работи и прави печалба в България” - коментира финансистът.

Докладът „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.”  от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“ и тази година включи български градове в категориите си за центрове, потенциално подходящи за инвестиционни решения. Занимава се с изследване като цяло на инвестициите - не само в Европа, а в света. Поставя акцент върху зелените инвестиции, които стават все повече. В доклада се споменава, че освен във Великобритания, Германия и Испания, започва да има такива инвестиции в Полша, Гърция и Румъния.

Но когато говорим за инвестиции в България е важно да споменем IT сектора. Според Георги Пенев, директор на Българската финтех асоциация, там са голямата част от инвестициите:

„Това, което виждаме от доклада е, че България е една от най-добрите държави, конкретно София град, където можеш да развиваш инвестиции, това е най-ефикасно да го направиш от нашата територия. Под ефикасно се разбира, колко струва да отвориш компания, да оперираш от територията на България, да изнесеш продукцията си навън. Това е свързано, разбира се, с минималната заплата в страната, която е една от най-ниските в Европейския съюз и въобще в Европа.”

Според Пенев, в условията на войната можем да очакваме Минск и Киев, които също са в класациите със София, да слязат надолу в тази таблица или не се знае дали въобще ще останат в нея.

„Може би се отваря един вакуум и възможност за България, колкото и неприятно да звучи и трябва да се възползваме.”

Специалистът каза още, че има 45 чуждестранни финтех компании в страната ни и би било трудно да си създадем тук сами, но е хубаво че българи работят в тях, а след това напускат и правят собствени компании или пък се вливат в български такива. Но е положително, защото като цяло развиват българската икономика.

„Много е трудно времето за инвестиции. Виждам все по-малко хора да инвестират, още по-малко - да инвестират в компании, а това търсим тук, в България. С оглед на това, че чуждестранни инвестиции от региона на Украйна се изтеглят и търсят ново място, можем да се надяваме, че се отварят нови възможности за България.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36