Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Стоянович: Не бих отрекъл безспорния момент на Освобождението на част от българските земи на тази дата

Снимка: БГНЕС

Празнуваме 3 март по класическия и познат от десетилетия начин, което означава, че вървим по възрожденската плоскост на възторга, без много да имаме знания за това какво точно се е случило на 3 март и как той е съпоставим към други празници. Това каза в ефира на Радио София историкът Петър Стоянович.

„Когато се връщаме към онези знаменателни събития и много важни за българската нация, трябва да си дадем ясно сметка, че тази поредна Руско-Турска война, става въпрос за една завоевателна война на Руската империя за решаване в нейн плюс на източния въпрос. В следствие на тази завоевателна война се случва Освобождението на част от българските земи. Ето така трябва да се разглежда 19 февруари или 3 март по нов стил 1878 г. Като гражданин и историк, аз по никакъв начин не бих отрекъл безспорния момент на Освобождението на част от българските земи на тази дата“, каза Петър Стоянович.

Той добави, че свободата в не малка степен се дължи и на българско участие във войната.

„Оставете настрана големите жертви по време на няколкото въстания, самата роля на Опълченския корпус е такава, че има моменти, в които на нейната издръжливост и храброст виси спечелването на цялата война. Абсолютно доказано е вече, че ако Шипка не беше удържана срещу изключително подготвената армия на Сюлейман паша, Плевен, може би нямаше да може да бъде превзет и самите руснаци стратегически щяха да се оттеглят зад Дунава, с което Руско-Турската война ще да стане една авантюра“, добави Стоянович.

По думите му, ако през 19 век хората са можели да се разделят на русофили и русофоби, днес става въпрос за сто процентова агресия във войната между Русия и Украйна.

Война, която се води без никакъв смисъл, освен желанието за налагане, за отмъщение, за болезнено лекуване на един егоцентризъм. Това няма нищо общо с човешките права, няма общо с нова, което ни прави европейци и това, което ни прави, ако щете даже и християни“, каза Петър Стоянович.

По повод евентуалното демонтиране на паметника на Съветската армия в София, Стоянович каза, че проблемът идва от това, че не е ясно чия е собствеността под паметника – на общината или на държавата и демонтирането ще бъде дълго време. Ако паметникът бъде премахнат от центъра на София, трябва да изтърпим санкции от страна на Русия, добави Петър Стоянович.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изграждат дигитален хъб в Индустриален парк София-Божурище

„Национална компания индустриални зони“ към Министерството на икономиката и индустрията ще започне изграждането на Регионален център за дигитални решения и иновации на територията на Индустриален парк София-Божурище. Срокът за изграждане на дигиталния хъб е 36 месеца. Проектът е за над 6 млн. лева и средствата ще бъдат осигурени по програма „Научни..

публикувано на 21.10.24 в 18:50
Кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов

Кмет на годината звучи като индивидуална награда, но е на цялата администрация

Кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов е победител в категорията „Кмет на годината“ на средна община от националния конкурс „Кмет на годината 2024”, организиран за 12-та поредна година. В надпреварата имаха право на участие всички 265 кметове на общини в страната. Победителите във всяка категория са трима - за малка, средна и голяма община, според..

публикувано на 21.10.24 в 18:14

Регистрираха слабо земетресение близо до София

Земетресение с магнитуд 2,6 по скалата на Рихтер е регистрирано близо до Перник и София този следобед, съобщава БГНЕС. Земният трус е регистриран в 14.11 ч. местно време. Епицентърът е на изток от село Студена, Пернишко, в язовир “Студена”. Няма данни за материални щети.

публикувано на 21.10.24 в 17:54
Силвия Маркова - стилист в шоубизнеса

Какви са модните тенденции в предстоящия есенно-зимен сезон?

Отмина Седмицата на модата в Париж и съвсем тематичен е разговорът за модните тенденции в предстоящия есенно - зимен сезон, за който разказва Силвия Маркова - стилист в шоубизнеса. За цветовите гами в дамското и мъжко облекло, характерни за различните модни стилове, какъв тренд обувки да предпочетем за сезона, на какви материи да заложим?..

публикувано на 21.10.24 в 17:39
Инж. Владимир Александров

Инж. Владимир Александров: Гражданите са най-точният компас за управлението

Етрополе за първи път има кмет, който е награден в национален конкурс и дейността му е призната и забелязана в цялата страна. Инж. Владимир Александров е „Кмет на гражданите“ , една от престижните награди в националния конкурс „Кмет на годината 2024“ в категория "Малка община".  Конкурсът се организира за 12-а поредна година, а победителите се..

публикувано на 21.10.24 в 17:36
Актьорска среща: Крис Илиев и Ана Пападопулу

Ана Пападопулу - за киното, театъра и проблемите на съвремието

Актьорска среща в петък вечер в предаването “Добър вечер, София“. Актрисата Ана Пападопулу гостува на Кристиян Илиев, който освен като радиоводещ, познаваме и от театралната сцена. Тя разказа за своето начало в театралното изкуство, което се случва в ранните й ученически години, когато започва да учи в театралната паралелка на 22-о средно..

публикувано на 21.10.24 в 16:47

София ще бъде домакин на форума „Медийната грамотност: устойчивост, експертност, решения“

София ще бъде домакин на Националната конференция „Медийната грамотност: устойчивост, експертност, решения“. В рамките ежегодния си форум, Коалиция за медийна грамотност (КМГ) ще представи интерактивна карта на медийната грамотност в България . Картата е разработена от КМГ с цел да даде видимост на организациите и инициативите, които през..

публикувано на 21.10.24 в 16:07