Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анастасия Карнаух: Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език

Снимка: Радио София

За войната в Украйна пред Радио София разказаха украинката Анастасия Карнаух и арменецът Ованест Торосян, които от години живеят в България.

Едва шестгодишен, актьорът и режисьор Ованес Торосян е дошъл със своите родители в България през 1993 г. Семейство му е напуснало Армения заради войната с Азербейджан. По думите му, баба му по бащина линия е наполовин българка, баща му е имал имоти у нас, а бедността и затворените училища са накарали неговите родители да напуснат родината си.

"В Украйна в момента, доколкото следя е по-голям ужасът по отношение на мирното население на цяла Украйна, докато в конфликта в Армения беше свързан по-скоро с Нагорни Карабах, в този регион", сподели Торосян и добави, че в Ереван не е имало военни действия.

Анастасия Карнаух се е преместила със семейството си у нас, когато е била на 8 години през същата тази 1993 г. Родителите й са гостували на техни приятели в Пловдив, като тогава се влюбват в спокойствието на България.

"Ние нямаме нищо общо с България, ние не знаехме нито дума български. Даже, ако трябва съвсем честно да нарежем родословното дърво, ние сме от руски произход. И това е гигантската ми болка в момента, защото ние винаги сме били едно", сподели Карнаух.

По думите й нейният вуйчо е останал там, както и много нейни приятели. Тя каза още, че има приятелка, с която заедно са завършили журналистика в СУ, която живее в гр. Бердянск, и с която всеки ден си пише.

"В Бердянск има чеченци, които са вече четири дни там и обикалят по улиците с калашници. Нищо не работи освен аптеки, хранителни и зоомагазини, никой не ходи на работа. Има КПП на входа на града, на което преди 4 дена бяха разстреляни абсолютно мирни граждани, защото са казали в прав текст на хората "Ходете си"", това сподели Карнаух по разказ на своята приятелка.

Тя добави още, че няма други прояви на агресия в града, но хората се страхуват, а освен това в магазините има продукти, но са в ограничено количество.

"Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език.", каза Карнаух и каза, че в момента да се говори за тях като за едно цяло е безкрайно грешно, както и, че половин Украйна говори на руски.

Ованес Торосян сподели пък, че тъй като знае руски език следи по медиите различните гледни точки.

"По никакъв начин не мога да взема страна в този конфликт, тъй като всички страни имат своите доказателства и своите лъжи, и в един момент ти се объркваш кое е лъжа и кое истина", каза той и допълни, че най-мъчно му е за страданието на обикновените хора.

Руска, украинска, европейска, американска страна, както и тази на народа - това, по думите му са пеете гледни точки в този конфликт, като него самият го вълнува единствено гледната точка на хората, които напускат своите домове.

Анастасия Карнаух заяви, че българите, руснаците и украинците винаги са се чувствали близки, както и, че в Украйна има изключително много българско население.

По разкази на нейната приятелка от Бердянск, военна техника влиза в едно село наречено Андреевка, което е изцяло българско и дори табелите са на български. И когато руснаците се опитват да се ориентират, хората им отговарят на български, руските войници се стряскат и мислят, че са навлезли вече в чужда територия.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26