Можем да очакваме всичко от този налуден режим, който си позволи да нападне съседна държава, без никаква провокация за това. Твърдението, че Западът не разбира Русия и президентът ѝ, е една от „опорките“ на Москва. Напротив, всички от цивилизования свят са наясно какво става.
Това коментира пред Радио София ген. Димо Гяуров, бивш директор на Националната разузнавателна служба.
По думите му единната реакция на почти всички страни показва, че най-сетне светът си даде сметка – не може да се търпи повече подобно поведение от страна на Русия и президентът Путин.
Санкциите няма да доведат до прекратяване на военните действия, но в дългосрочен план могат да създадат предпоставки за реакция от обкръжението на Путин.
Ген. Гяуров приема за естествено в конфликта да се води и информационна война, дори със средствата на фалшиви новини.
Путин обаче е подценил и дори загубил тази война, смята експертът. Все пак сме в ХХI век и светът научава всичко в реално време.
Вероятно има подценяване на единството на украинците, а може да има и дълбоки грешки в планирането на операцията. Освен това мощта и точността на руското оръжие се оказаха не такива, каквито ги твърдеше пропагандата.
Без да бъде „в главата на Путин“, ген. Гяуров допусна дори обявяване на военно положение в Русия. Но това допълнително ще донесе негативи за Путин от страна на обществото.
Смяната за който и да е министър трябва да се случи, когато е необходимо. При смяната на Стефан Янев като военен министър, обаче, като че остана нещо недоизказано, отвъд обявения мотив, отбеляза Димо Гяуров.
Според него, договореностите в Алианса са такива, че у нас може да се очаква присъствието и на чужди войски.
„И няма нищо лошо. Не е срамно да кажем, че и българските формирования ще бъдат поставени под ръководството на НАТО“, коментира още генералът.
С него разговаря Данаил Конов.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..