Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неуправлема космическа ракета се сблъсква с лунната повърхност

Тихомир Димитров в контролната зала на мисиите „Аполо“ в космическия център Джонсън, Хюстън, Тексас, САЩ.
Снимка: личен архив

На 04.03.2022 г. в 14:25 ч. българско време се очаква сблъсък на изпусната от управление ракета в лунната повърхност. По темата в ефира на Радио София говори Тихомир Димитров, който отскоро следва Космическо инженерство в Холандия. Той е и основател на "Space Academy", като прилага пряко идеите в ръководената от него космическа академия за деца.

По думите му, според учените от НАСА и Европейската космическа агенция, орбитите на т. нар. "космически отпадъци", било то космически апарати или части от тях са прогнозирани с много голяма точност и е сигурно, че този сблъсък ще се случи.

Димитров заяви, че катастрофични последици от това не могат да се очакват , защото една ракета е само няколко стотици тона, а Луната е много по-тежка и поради това няма да има директни последствия, като изместване на орбитата, или нещо друго.

Той каза още, че ако в ракетата има остатъчно гориво би следвало да се получи взрив, който обаче няма да е зрелищен, понеже на Луната липсва атмосфера, а освен това той ще бъде и на нейната обратна страна. По думите му, кратерът, който ще се образува би бил видим само от космическите апарати, които са в орбита.

На въпроса за съществуващите спекулации чия е ракетата, Димитров каза:

"Аз самият съм изненадан, че има противоречия и не се знае на кого точно е", като повтори, че траекториите на космическите боклуци са много добре известни, прогнозирани и контролирани до такава степен, че "нарочно се ориентират в конкретни орбити, които се казват "гробищни орбити" и те могат да стоят десетки и стотици хиляди години в такива орбити, без да притесняват никой. Но тук явно става въпрос за нещо извънредно".

По негови предположения, това може да е част от ракета носител, която е транспортирала модули за китайската космическа станция, строена от Китайската космическа агенция. Кратерът, който ще се образува, по думите на Димитров, се очаква да бъде около 20 метра и няма да представлява интерес от научна гледна точка.

Освен това той каза, че "Големите космически агенции винаги вземат много на сериозно замърсяването на космоса от земни организми и обратното". Също добави, че в последните 60-70 години от космическата индустрия, която имаме, на Луната са падали много космически боклуци, но тъй като там няма атмосфера няма опасност за биологично замърсяване.

Димитров поясни, че в орбита около Земята има различни по размер предмети, които летят с много висока скорост от порядъка на 30 хил. километра в час. Те представляват голяма опасност за модулите на космическите станции и за това грижата за тези отломки се поема от наземните екипи.

Относно "Space Аcademy", Тихомир Димитров сподели, че въпреки трудностите в последните години се разработват много програми, поддържат се връзки с много частни училища предимно в столицата, предлагат се занятия в детски градини, като целта на академията е да се даде космическо образование на децата, както и вдъхновение.

"Аз мисля, че някои от децата, които идват при нас биха могли да станат дори астронавти", каза Димитров.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48