По думите му, според учените от НАСА и Европейската космическа агенция, орбитите на т. нар. "космически отпадъци", било то космически апарати или части от тях са прогнозирани с много голяма точност и е сигурно, че този сблъсък ще се случи.
Димитров заяви, че катастрофични последици от това не могат да се очакват , защото една ракета е само няколко стотици тона, а Луната е много по-тежка и поради това няма да има директни последствия, като изместване на орбитата, или нещо друго.
Той каза още, че ако в ракетата има остатъчно гориво би следвало да се получи взрив, който обаче няма да е зрелищен, понеже на Луната липсва атмосфера, а освен това той ще бъде и на нейната обратна страна. По думите му, кратерът, който ще се образува би бил видим само от космическите апарати, които са в орбита.
На въпроса за съществуващите спекулации чия е ракетата, Димитров каза:
"Аз самият съм изненадан, че има противоречия и не се знае на кого точно е", като повтори, че траекториите на космическите боклуци са много добре известни, прогнозирани и контролирани до такава степен, че "нарочно се ориентират в конкретни орбити, които се казват "гробищни орбити" и те могат да стоят десетки и стотици хиляди години в такива орбити, без да притесняват никой. Но тук явно става въпрос за нещо извънредно".
По негови предположения, това може да е част от ракета носител, която е транспортирала модули за китайската космическа станция, строена от Китайската космическа агенция. Кратерът, който ще се образува, по думите на Димитров, се очаква да бъде около 20 метра и няма да представлява интерес от научна гледна точка.
Освен това той каза, че "Големите космически агенции винаги вземат много на сериозно замърсяването на космоса от земни организми и обратното". Също добави, че в последните 60-70 години от космическата индустрия, която имаме, на Луната са падали много космически боклуци, но тъй като там няма атмосфера няма опасност за биологично замърсяване.
Димитров поясни, че в орбита около Земята има различни по размер предмети, които летят с много висока скорост от порядъка на 30 хил. километра в час. Те представляват голяма опасност за модулите на космическите станции и за това грижата за тези отломки се поема от наземните екипи.
Относно "Space Аcademy", Тихомир Димитров сподели, че въпреки трудностите в последните години се разработват много програми, поддържат се връзки с много частни училища предимно в столицата, предлагат се занятия в детски градини, като целта на академията е да се даде космическо образование на децата, както и вдъхновение.
"Аз мисля, че някои от децата, които идват при нас биха могли да станат дори астронавти", каза Димитров.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...