Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Генчо Керезов: Огромният проблем при „умния град“ е съхранението и координацията на данните

Снимка: Александра Илиева

Фундаменталното за един „умен град“ е той да бъде на първо място една добра лаборатория за технологии. Това каза в студиото на Радио София Генчо Керезов – зам.-кмет на Столичната община в направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“.

Той добави, че София има стратегия за дигитална трансформация, а планът за действие включва две основни направления.

„Първото е трансформацията на самата община като институция - да оптимизираме процесите, да я направим по-технологична, да създадем условия за предоставяне на по-бързи и по-качествени електронни услуги за гражданите, да оптимизираме IT разходите и времето на администрацията. Втората част от стратегията е свързана именно с трансформацията на града. Започнахме да мислим върху всички тези концепции „умен град“. Огромният плюс за София е, че ние сме част от множество международни мрежи“, каза Генчо Керезов.

Първата програма, която от общината реализират по отношение на smart city е „Пясъчник за иновации“. Зам.-кметът обясни, че по този начин общината и градът са отворени за български start up компании, които работят в сферата на иновациите.

„Дадохме възможност на стартиращи компании да влязат и да тестват в пилотни проекти различни свои технологии, така че ние да можем да измерим ефекта от тях“, добави Керезов.

По думите му, в София вече функционират няколко подобни успешни проекта, от които общината не печели капитал, а търси високо обществен ефект. Керезов каза още, че целта е градът да бъде позициониран така, че когато стартират европейските фондове за дигитализация и smart city, да може общината да получи финансиране.

Столичната община работи и по проект за вътрешна трансформация, чрез който да се изгради централизирана система за електронна идентичност на служителите и обща инфраструктура, върху която всички общински системи да работят. Подобна е и ситуацията при „умният град“, каза Генчо Керезов.

Огромният проблем при „умният град“ са данните – съхраняването, обработката и координацията им. Има и голяма ревност за тези данни между институциите, между министерствата, между държавните агенции“, добави зам.-кметът.

По думите му, вече е стартирала съвместна работа с Министерството на електронното управление за изграждане на инфраструктура за автоматизация между регистрите. Задачата на общината е да дефинира 50 услуги, които да бъдат автоматизирани и приложени във всички общини в страната.

Напредват и разговорите с Европейската инвестиционна банка, от където Столичната община иска безвъзмездна грантова помощ в размер на 250 000 евро, която е предназначена за експерти, за да може да бъде дефинирана рамката smart city на София, каза Генчо Керезов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50