Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Философски вечери в библиотеката“ или как случващото се в света да влезе в средното училище

Снимка: fb/Гьоте-Институт

На 17 март, от 18.30 часа, ще се проведе среща от поредицата на Гьоте-Институт „Философски вечери в библиотеката“. Събитието е замислено като разговор за възможността случващото се в света да прониква веднага в заниманието с философия в средното училище.

Covid-19 е глобалното събитие, когато е замислена поредицата, но от 24 февруари, погледът на света е прикован от войната срещу Украйна.

Модератор на събитието ще бъде проф. Стилиян Йотов от СУ „Св. Климент Охридски“. 

„Нека си представим, че училището е огледало на обществото, не само на науката, не само на образованието. В този смисъл няма как да изключим, че в училищния живот нахлува обществената реалност, историческите събития и политическите предизвикателства. Това е действителността. Оттук следва каква политика трябва да предприемем и да следваме – дали да се доверяваме на учебните програми, които са изготвени предварително, те няма как да предвидят какво ще се случи и доколко е оправдано, рисковано да обърнем внимание на шока, който и училището преживява, благодарение на случващото се в обществената реалност“, каза в ефира на Радио София проф. Стилиян Йотов.

Проф. Йотов ще отговаря и на въпроси, заедно с д-р Евелина Варджийска от Софийския университет, д-р Аглая Денкова (91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов", София), Теодора Тодорова (9-а Френска гимназия "Алфонс дьо Ламартин", София), председател на Асоциацията на преподавателите по философия и Антоанет Колева (Издателска къща КХ – Критика и Хуманизъм).

Участниците в поредицата ще се опитат да дадат отговори на въпросите дали обществените събитията се отразяват на преподаването на философски предмети в училище и по какъв начин процеси като демократичните промени, нахлуването на нови технологии, тероризмът, климатичните промени поставят на изпитание учебните програми по социални и хуманитарни дисциплини.

Събитието е третата среща от поредицата „Философски вечери в библиотеката“ и ще се проведе в Библиотеката на Гьоте-Институт, както и ще бъде излъчвано на живо във Фейсбук.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13