По думите на арх. Станкушев, София има достатъчно площи, които да бъдат застроени, но целта е тя да стане един компактен град, в който споделените ресурси да се използват оптимално.
"Развитието на града надолу е една потенциално възможна стъпка, но тя би следвало да бъде предшествана от много други стъпки, които са свързани с оптимизацията на това, което се случва над земно ниво", каза той и добави, че е нормално градът да расте и да се развива спрямо нуждите на хората.
"Ние трябва да зададем политика на развитие на града за пешеходци и за колоездачи, и да поставим на трето място автомобилите", каза арх. Станкушев.
На въпрос целесъобразно ли е изграждането на подземни паркинги, той сподели, че то е много по-скъпо от изграждането на надземен паркинг и, че както има карти на надземното строителство, така трябва да има карти и на подземните съоръжения.
"Има подземен кадастър, който в известен смисъл работи, но той е непълен и също така е неточен", сподели арх. Станкушев и допълни, че има случаи, при които по време на строителни дейности са откривани подземни съоръжения и, че е добре на проектно ниво да се знае какво има отдолу за да може да се планира изпълнението.
"В момента не е рентабилно София да се развива надолу, тоест това предизвиква огромни неясноти", заяви арх. Станкушев и добави, че стъпката към планиране е да има една пълна и отворена база данни. Той каза още, че има много проекти за изграждане на подземна инфраструктура, но поради изброените неясноти, всички те стигат до "задънена улица".
"Под земята се преплитат много различни собствености, много различни актьори в полето, които трябва да могат да седнат на една маса и да се разберат. Ние в България, за съжаление не сме много по колаборативните практики и заради това една улица я разкопаваме по 3-4 пъти", каза той.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..