Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможна ли е подземна алтернатива на София?

Снимка: Николай Христов

По темата за тунелите и може ли градът да се развива надолу, а не само нагоре в ефира на Радио София говори арх. Христо Станкушев от Сдружение за градски политики. Той даде примери от градове в Европа и Канада, където поради изключително скъпите площи и невъзможността сградите да растат нагоре има подземни тунели, а и много частни изпълнители правят подземни етажи на зданията.

По думите на арх. Станкушев, София има достатъчно площи, които да бъдат застроени, но целта е тя да стане един компактен град, в който споделените ресурси да се използват оптимално.

"Развитието на града надолу е една потенциално възможна стъпка, но тя би следвало да бъде предшествана от много други стъпки, които са свързани с оптимизацията на това, което се случва над земно ниво", каза той и добави, че е нормално градът да расте и да се развива спрямо нуждите на хората.

"Ние трябва да зададем политика на развитие на града за пешеходци и за колоездачи, и да поставим на трето място автомобилите", каза арх. Станкушев.

На въпрос целесъобразно ли е изграждането на подземни паркинги, той сподели, че то е много по-скъпо от изграждането на надземен паркинг и, че както има карти на надземното строителство, така трябва да има карти и на подземните съоръжения.

"Има подземен кадастър, който в известен смисъл работи, но той е непълен и също така е неточен", сподели арх. Станкушев и допълни, че има случаи, при които по време на строителни дейности са откривани подземни съоръжения и, че е добре на проектно ниво да се знае какво има отдолу за да може да се планира изпълнението.

"В момента не е рентабилно София да се развива надолу, тоест това предизвиква огромни неясноти", заяви арх. Станкушев и добави, че стъпката към планиране е да има една пълна и отворена база данни. Той каза още, че има много проекти за изграждане на подземна инфраструктура, но поради изброените неясноти, всички те стигат до "задънена улица".

"Под земята се преплитат много различни собствености, много различни актьори в полето, които трябва да могат да седнат на една маса и да се разберат. Ние в България, за съжаление не сме много по колаборативните практики и заради това една улица я разкопаваме по 3-4 пъти", каза той.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25