Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кузман Илиев: Добре е да се помисли за намаляване на ДДС върху електроенергията

Реалната инфлация е 30-40% и това зависи от потребителската кошница, казва анализаторът

Кузман Илиев
Снимка: Катя Василева

Преструктурирането на българската енергетика към нисковъглеродна отдавна е обект на засилен интерес. Затова ще са необходими значителни инвестиции. Не е нужно обаче държавата да финансира сама този процес, каза в студиото на Радио София Кузман Илиев - икономически и политически анализатор, „Съвет по икономически и публични политики“.

„Като казваме държавата веднага трябва да си представим данъкоплатците и хората, които създават стойност. Ограничаваме периметъра и създаваме едно напрежение в обществото. Ако имаме стратегическо мислене, ако стратегически се позиционираме в бъдещето, ние можем да очертаем онези важни ходове, които трябва да направим в бърз порядък, онези, които трябва да направим в средносрочен и дългосрочен план, да ги позиционираме добре и да съберем частните инвеститори, които в България съществуват и да ги включим в преговорите“, каза Кузман Илиев.

По думите му, инвестициите в преструктурирането на българската енергетика към нисковъглеродна е възможно се случат чрез публично-частно партньорство.

По отношение на върнатия План за възстановяване и устойчивост, според Кузман Илиев този път яснота ще има.

„Считам, че европейците ни го върнаха за пореден път, заради това, че те видяха, че в Маришкия басейн, който дава 3 гига вата от 6, т.е. половината от нашата енергетика, ние нямаме идея за това как да заместим генериращите електрическа енергия мощности“, добави той.

По думите му, вече не говорим за енергийна независимост, а за енергийна сигурност.

„Дори не говорим толкова за икономика и калкулация, а за това да го има ресурса. Цената му ще е висока, защото ние малко постлахме нещата, че няма достатъчно енергоизточници на фона на нуждите на европейското и западното производство“.

Икономиката на Европа влиза в предрецесионна ситуация, заради високите цени на енергоизточниците, които смазват бизнеса, каза още Илиев.

„Печат пари централните банки, все по-трудно се произвежда, все по-малко поточната верига, която създава стоките и услугите ще работи качествено. Това се среща в ситуация на свиваща се икономика и високи цени, което икономистите наричаме стагфлация. Всички ние знаем, че инфлация има и тя не е 10%, а реално е 30-40%, зависи каква ви е кошницата на потребление“, каза Кузман Илиев.

По думите му, инфлацията ще продължи да расте и е добре да се помисли за намаляване на ДДС върху електроенергията.

„Това е начин за облекчение и поддържане на цената за бита поносима“, добави Кузман Илиев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36