Науката и нейното развитие винаги са били част от прогреса на една нация. От години проблемът с финансирането на този сектор стои пред обществото ни. Наскоро младите учени в БАН инициираха петиция, с която се обръщат към властта и заявяват, че не желаят повече да бъдат дискриминирани от българските държавници.
Първият ни разговор е за предизвикателствата за младите в науката с д-р Андриана Спасова от Института за литература към Българската академия на науката:
„Нашумялата петиция и проведената пресконференция провокира у мен желание за още по-голяма публичност на подетата кауза, за да има не просто временен ефект, но и реално говорене за българската наука и мястото на българските учени отвъд злободневните тогава новини. Поех инициативата да се обединим от 8-о направление на БАН (Културно-историческо наследство и национална идентичност) и няколко колеги изразихме чрез медиите мнението си за ситуацията в БАН и защо въпреки твърде ниското заплащане избираме да останем.
Може да изглеждаме малко чудновати, малко идеалисти, но повечето от нас, без да ни слагат под общ знаменател, сме наясно, че не работим в БАН за пари и по-обидното и дискриминиращо не е заплащането, а пренебрежителното отношение, сведено почти до пълно непознаване на нашата дейност, често нелепо приравняване с бездействие на феодални старци. Необходимо е не само учените, но и обществото ни да се обедини около идеята, че науката и образованието са висши ценности.“
В контекста на развитието на технологиите е все по-важен въпросът за приложението им в механизмите на националната и международна сигурност.
Едва ли, когато си мислим за сигурност, теорията е първото, което ни идва на ум, но д-р Михаел Димитров, преподавател в департамент „Национална и международна сигурност“ представя лекцията си на тема „Теоретични основи на сигурността“ и отбелязва свързаността им. Както Нийл Бор казва: „Няма нищо по-практично от теоретичността“.
Много трудно може да се даде общовалидна дефиниция на понятието сигурност. Днес обаче го преживяваме повече от всякога. Сигурността - такава, каквато не сме я познавали досега, и която ще остане в историята ни като прецедент, коментира д-р Михаел Димитров:
Дуалната телевизионна система в шестте страни от Западните Балкани поставя предизвикателства, но и създава възможности за увеличаване на разнообразието в телевизионната програма.
Гл. ас. Д- р. Десислава Сотирова защитава дипломна работа, с която цели да се отговори на въпроса Има ли разнообразие на телевизионното съдържание, предоставено от обществените телевизионни оператори за аудиториите в държавите от Западните Балкани.
Обществената им мисия ги задължава да осигуряват достъп до предавания на различни теми, за всички целеви аудитории, включително етнически малцинства и хора с увреждания.
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..
От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на..