Тя каза, че в момента сме свидетели на поредица от събития и, че новият доклад на междуправителствения панел по климатичните промени е публикуван в края на февруари 2022 г. и за съжаление неговите изводи не са обнадеждаващи.
"Значително забавяне забелязваме на България в планирането на мерки и проекти, които са особено необходими за да реализираме и енергийния и икономическия преход към нисковъглеродна икономика", заяви д-р Мария Трифонова.
По думите й, се забелязва нарастващо негативно публично говорене срещу зелените политики, въпреки тяхната важност на фона на сегашните предизвикателства. Тя каза още, че най-належащите мерки, към които България трябва да пристъпи са на първо място Националния план за възстановяване на устойчивост, като неговия вариант трябва да бъде приет от ЕК, с който значително закъсняваме.
По думите й, остава под въпрос доколко ще бъдат оползотворени средствата и доколко ще бъдат реализирани проектите. Тя добави, че такова забавяне има и по отношение на териториалните планове.
По отношение на механизмите и усвояването на мерките за опазване на околната среда, и мерките за адаптация към климата, които са били реализирани в периода 2014-2020 г., процента на усвоени средства спрямо планираните и одобрените е едва около 50%, сподели д-р Трифонова.
Тя каза, че за следващия програмен период до 2027 г. трябва да има планиране, проектна готовност и ясни приоритети, както и съгласие за реализация на обществото за тези проекти, и добави:
"От друга страна всъщност е и въпросът как ще успеем да реализираме тези проекти, за да можем да усвоим средствата, тези големи суми, за които чуваме от медиите, възможно най-оптимално".
Д-р Трифонова каза още, че включването на сектор "транспорт" и сектор "сгради"ще има ефект върху гражданите. На въпроса за геополитическата обстановка и войната в Украйна, както и връзката с климатичните предизвикателства, пред които България се изправя тя сподели:
"Тази война всъщност, за пореден път ни показа, че ние трябва да се насочим и да използваме всичкия си потенциал за добив на местни енергийни източници".
По думите й, най-вероятно следващата криза, която човечеството ще преживее ще бъде климатична.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кътче от рая – така определят софийското село Владая младите хора, създали специален сайт за населеното място. Напоследък обаче жителите там като че не се чувстват като в рая... Например Жени Ваклинова-Гаджева написа в социалните мрежи: "Напоследък заприличваме на Венеция , изключая архитектурата, но на канали го докарваме. Остава..
Днес ще бъде слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони. Само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°, за София - около 30° . По Черноморието ще бъде слънчево. Преди обяд ще..
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..