"Когато ние търсим отговорност от институция, било то медия, или платформа за разпространяване на медийно съдържание, какъвто е случая с фейсбук, ключовият въпрос винаги е този за това, кой носи отговорността", каза доц. Осиковски и допълни, че когато се отнася за потребителите, те лесно могат да понесат отговорност, ако направят нещо нередно.
Освен това той каза още, че е трудно да се определи отговорността, когато става въпрос за алгоритъм и е много по-трудно, когато тя се прехвърля към човешки труд, който е отговорен за контролиране на съдържанието в медийната платформа.
"Адекватно и отговорно ли се справя тази социална мрежа с това? Отговорът на този въпрос е НЕ", заяви доц. Осиковски и добави:
"Фейсбук е една гигантска глобална корпорация, която присъства във всички точки на планетата. За да се контролира съдържанието, което циркулира във фейсбучна среда е необходимо огромно количество автоматизиран, тоест, алгоритмизиран труд, но и огромно количество човешки труд. Това са т. нар. "модератори на фейсбучно съдържание""".
Той каза още, че това се извършва от корпорацията гигант и нейни под и под-дизпълнители, отговорни за ръчния труд на дребно на терен.
В петиция до ФБ и ЕП български общественици твърдят, че непрозрачните механизми на ФБ за контрол на българоезичното съдържание подпомагат "трол фабриките".
По този въпрос доц. Осиковски сподели, че от фейсбук не очакват реакция, тъй като са голяма компания и не правят контрол на съдържанието, а това се извършва от подизпълнителите и единствено ЕП може да насочи регулациите си в такава посока, че тази глобална корпорация да реагира.
"Става дума не ЕП да вземе в себе си инструментите за контрол на съдържанието, не да казва ЕП или ние, какво може и какво не може да се публикува, какво трябва и какво не трябва да се премахва, а просто да се замислим много сериозно и много ефективно за една общоевропейска регулация, която гарантира отчетност", каза доц. Осиковски.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..