Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приложение помага за оползотворяването на храна

Снимка: Радио София

"Foodobox", е безплатно приложение, чрез което хранителни обекти като ресторанти, пекарни и супермаркети, могат да продават храна със скоро изтичащ срок на годност, с намаление, вместо да я изхвърлят. Крайните потребители я спасяват като я резервират през приложението и я вземат на място от обекта, а към мрежата от партньори до този момент са се включили над 130 заведения в 6 града.

По темата пред Радио София говориха Джейн Димитрова и Велин Керков, основатели на стартъп "FoodObox". Живяла в Италия, Димитрова сподели, че в Западна Европа подобен тип апликации са много разпространени и тя е взаимствала идеята оттам.

"Аз, като потребител откривам нови заведения и те обикновено са близо до мен в квартала. След това, ако ми харесат ще повторя, и като нормален клиент", каза Димитрова и добави, че по този начин освен, че храната не се изхвърля се пестят пари.

Тя сподели, че след като потребителят свали апликацията и види картата с обекти, които предлагат "храна за спасяване" той си резервира кутията, след което трябва да отиде на място малко преди да затвори заведението, и да я вземе. Отстъпките са между 40-50 до 100%.

Димитрова каза, че освен ресторанти, пекарни, сладкарници, също така са се присъединили и производители на храна.

"Много често имат цели партиди с изтичащ срок, ние сме се погрижили, като имаме склад в центъра на София, в който те носят храна и ние я продаваме оттам с удобна локация за вземане", допълни тя.

По думите на Велин Керков, по този начин производителите на храна спестяват пари от бракуването на стоките, както и от транспортирането им, и същевременно печелят клиенти. Димитрова каза, че до момента приложението има около 10 хиляди потребители, като са предимно млади хора и майки с деца готови да опитат нещо ново за нашия пазар.

"Има хора, които са нуждаещи се и не могат да си позволят тази храна. Именно те купуват най-вече кутиите, които са със 100% отстъпка", допълни Димитрова. Също така отделно се правят дарителски кампании, като двамата са дарили храна с техни лични средства на бежанци от Украйна.

Отделно Димитрова и Керков споделиха, че организират събития, на които приготвят храна с отпадъчни продукти, като например обелки от банани.

"Такива рецепти предвиждаме за нашата поредица от събития "Храната, която не би изхвърлил"", поясни Димитрова. Тя каза още, че следващото събитие ще се проведе във Варна, където ще бъдат събрани на едно място устойчиви варненски стартъпи, които произвеждат продукти и стоки от рециклирани материали.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36