Петър Кръстев – фотограф, представител на Sofia Green Tour:
"В момента се занимавам с грижа и разхождане на домашни любимци и съм доброволец в Ботаническата и в Зоологическата градина в София. Като гид към Грийн тур започнах да чета повече, чужденците се интересуват от всеки детайл.
Като Фердинанд идва в България му подаряват малко черно лешоядче и малко мече, те са в основата на неговата колекция. Гербът на Зоологическата градина, която е създадена върху неговата колекция, е неговото слонче. По негово време е построен и Природонаучния музей - също част от неговата колекция.
Много от информацията, книгите и уважението към тази култура изчезват по времето на комунизма. В Княжеската градина е била къщичката на Йохан Келерер - авторът на първите алпинеуми, сега тя е известна като Баба Яга. Там е била и детската градина, децата са си играели сред алпинеума и съседната Ботаническата. В момента е останала част от алпинеума, но няма и знак какво е това, както и чия е къщичката.
Йозеф Фрай е елзасец, той е създател на двете странични алеи с балюстради и езерото в Борисовата градина, което пълни с риба. Сади кестени и липи, запазени са и едни от първите акации, посадени от Даниел Неф, вкл. и в Докторската градина.
Мястото, което трябва да се знае от всеки софиянец е Борисовата градина, особено когато няма много хора, през седмицата. Целият парк е важен, вкл. и Ловен парк. Добре е, че се възстанови розариума, също дело на Йозеф Фрай.
Хубаво е да се знае, че в оранжерията в парка Врана има тропически растения като Victoria regia, тя е първата на Балканите, както и Ботаническата. Тя не може да се самоиздържа, няма една читалня, няма кътове за деца. За съжаление строежът на Зоологическата е спрял на първия етап, след това е трябвало да се развъждат видри в река, да се пуснат антилопи в Ловния парк..."
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..