Интересът на ас. Стоянова-Нанкова и екипа към това широко използвано като храна растение в Тайван е предизвикан от ниските нива на Covid-заболеваемост и леталитет, регистрирани там от началото на пандемията. В основата на проекта е подозрението, че именно това растение, което тайванците всекидневно консумират, е една от причините за по-високите нива на имунитет на местното население. Това прави проекта на ас. Стоянова-Нанкова и останалите талантливи учени в БАН изключително актуален и с голямо глобално значение.
С произход от Южна Америка, каменният лотос е сукулентно растение, популярно като билка в китайската медицина и Тайван. Растението е добило слава, като лечебно средство срещу конюнктивит и херпес. Повече за антивирусните и антибактериалните му свойства пред Радио София говори ас. Нина Стоянова-Нанкова от БАН.
"С настъпването на пандемията логично беше да продължим и към коронавируса, тъй като то има и активност към грипни вируси, които също са РНК вируси, както и коронавируса и затова тази стъпка беше донякъде логична", каза ас. Стоянова-Нанкова.
Тя добави, че въз основа на изследванията учените гарантират само за състава и свойствата на конкретния вид, тъй като сукулентите много си приличат и не бива хората да се подвеждат по това.
"2017 г. започнахме един пионерен за България проект, касаещ антивирусните свойства на растението каменен лотос срещу херпесни вируси и грипни вируси. Резултатите ни, защото този проект на скоро приключи са доста добри, защото някои от фракциите от екстракт на растението имат много добра инхибираща активност към херпесни вируси тип 1 и 2 и още по-хубавото е, че имат потискащо действие към резистентните щамове, тези, които не се влияят от конвенционалните антивирусни средства", поясни Стоянова-Нанкова.
Тя допълни, че една от фракциите на растението има около 6 пъти по-добра активност спрямо антивирусните средства използвани за херпесни вируси, както и, че предстоят изследвания, целящи да се изясни кое съединение има потискащо действие за размножаването на коронавирусите.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..
Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..
Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..