Ирена Григорова е автор на 4 книги, като след две седмици излиза и петата ѝ книга, втората част на „Мистичните пътеки на България“:
„Втората част излиза с още но-интересни неща, като включително има и туко-що открити светилища в този брой“.
Пред Радио София писателката разказа, че това, да може постоянно да пътува и такава да е и работата ѝ, е една сбъдната мечта за нея.
Едно от интересните места, които специално е посетила, за да може да го включи в новата си книга, е светилището на бог Залмоксис, което се намира между Варна и Русе. Първият ѝ роман е посветен точно на бог Залмоксис.
Учените локализират това място в миналото като действащо светилище и според легендите на гръцките автори този бог е учил траките на безсмъртие.
„Всичко свързано Вълчан Войвода е неизяснено. Не мисля, че има нещо, за което можем да кажем, че се случило точно така. За всичко има поне по пет варианта на отговор. Авторите, които пишат, са много, а когато се включат и иманярските предания вече версиите стават безброй“, обясни Ирена Григорова.
Вълчан Войвода наистина е съществувал, но има вероятност „нещата, които му се приписват да са събирателни“. Нито един от документите, с които разполагат, не е доказан, поради естеството им - голяма част от тях са иманярски, не са изследвани от учените.
Интересът за написването на книгата за Вълчан Войвода е породен от тематиката на предишната книга на авторката „Прастари времена“ и канала ѝ в YouTube, където тя разказва любопитни истории от миналото.
Темата на книгата е свързана с героят, революционер, готов да умре за родината си и народа си, борбата му за свободна България, както и идеите му тази свобода да бъде откупена.
„Не са ме допуснали и не съм видяла нито един документ на живо, не съм държала в ръцете си, освен тефтера на Бойчил войвода, „Бакърения тефтер“, споделя авторката.
За „Бакърения тефтер“ съществуват много истории в различните краища на България и са пряко свързани с историите за Вълчан Войвода.
„Историята за Вълчан Войвода започва, когато той с воловете на баща си, прекарва дървен материал и всякакви други неща. В пристанището на Инеада, което в днешно време се намира в турската част на Странджа, отива да му подковат воловете“, обяснява Ирена Григорова.
Тогава той се спречква с турчин и ядосан от неправдата, го убива.
След това започват премеждията му като бяга от турците, попада на пиратски гръцки кораб, твърди се, че бил неграмотен, но е знаел говоримо няколко езика, всяка зима е бил в Истанбул, да може „да вижда световната обстановка и как върви войната, за да знае какви да са му действията в хайдушкия сезон“.
„В тази история няма мистика, няма свръхестествени сили, освен в иманярските предания", каза писателката.
Съкровищата, свързани с историите на Вълчан Войвода, са различни, не е едно съкровище събрано на една място. Броят на съкровищата е спорен, според различните изследователи, като се предполага, че е скрито в пещери.
„Ако някога това се окаже истина, ние говорим за съкровище от милиарди“, заключи Ирена Григорова.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..