Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историите за Вълчан Войвода оживяват в книгата на Ирена Григорова

Ирена Григорова

Ирена Григорова е автор на 4 книги, като след две седмици излиза и петата ѝ книга, втората част на „Мистичните пътеки на България“:

„Втората част излиза с още но-интересни неща, като включително има и туко-що открити светилища в този брой“.

Пред Радио София писателката разказа, че това, да може постоянно да пътува и такава да е и работата ѝ, е една сбъдната мечта за нея.

Едно от интересните места, които специално е посетила, за да може да го включи в новата си книга, е светилището на бог Залмоксис, което се намира между Варна и Русе. Първият ѝ роман е посветен точно на бог Залмоксис.

Учените локализират това място в миналото като действащо светилище и според легендите на гръцките автори този бог е учил траките на безсмъртие.

„Всичко свързано Вълчан Войвода е неизяснено. Не мисля, че има нещо, за което можем да кажем, че се случило точно така. За всичко има поне по пет варианта на отговор. Авторите, които пишат, са много, а когато се включат и иманярските предания вече версиите стават безброй“, обясни Ирена Григорова.

Вълчан Войвода наистина е съществувал, но има вероятност „нещата, които му се приписват да са събирателни“. Нито един от документите, с които разполагат, не е доказан, поради естеството им - голяма част от тях са иманярски, не са изследвани от учените.

Интересът за написването на книгата за Вълчан Войвода е породен от тематиката на предишната книга на авторката „Прастари времена“ и канала ѝ в YouTube, където тя разказва любопитни истории от миналото.

Темата на книгата е свързана с героят, революционер, готов да умре за родината си и народа си, борбата му за свободна България, както и идеите му тази свобода да бъде откупена.

„Не са ме допуснали и не съм видяла нито един документ на живо, не съм държала в ръцете си, освен тефтера на Бойчил войвода, „Бакърения тефтер“, споделя авторката.

За „Бакърения тефтер“ съществуват много истории в различните краища на България и са пряко свързани с историите за Вълчан Войвода.

„Историята за Вълчан Войвода започва, когато той с воловете на баща си, прекарва дървен материал и всякакви други неща. В пристанището на Инеада, което в днешно време се намира в турската част на Странджа, отива да му подковат воловете“, обяснява Ирена Григорова.

Тогава той се спречква с турчин и ядосан от неправдата, го убива.

След това започват премеждията му като бяга от турците, попада на пиратски гръцки кораб, твърди се, че бил неграмотен, но е знаел говоримо няколко езика, всяка зима е бил в Истанбул, да може „да вижда световната обстановка и как върви войната, за да знае какви да са му действията в хайдушкия сезон“.

„В тази история няма мистика, няма свръхестествени сили, освен в иманярските предания", каза писателката.

Съкровищата, свързани с историите на Вълчан Войвода, са различни, не е едно съкровище събрано на една място. Броят на съкровищата е спорен, според различните изследователи, като се предполага, че е скрито в пещери.

„Ако някога това се окаже истина, ние говорим за съкровище от милиарди“, заключи Ирена Григорова.

По публикацията работи: Ралица Тачева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да улесним прехода от детската градина към училище?

Започването на първи клас е специален момент в живота на децата. Някои от тях обаче, изпитват страх от неизвестното, имат трудности с фината моторика, концентрацията и новата среда. Специалистите съветват родителите да разговарят с децата си, за да улеснят този важен преход към първи клас и да го превърнат в прекрасно преживяване. Има и..

публикувано на 09.05.24 в 09:06

Район "Люлин" празнува

Днес столичният „Люлин“ отбелязва районния си празник. Тази година от администрацията на района са подготвили 4-дневен фестивал, с който да зарадват жителите на най-многолюдния квартал не само в София, но и в страната. Празникът започва в 17.00 часа, с празнично шествие на учениците от район „Люлин“ по бул. „Захари Стоянов“.  Фестивалът е под..

публикувано на 09.05.24 в 08:12

Влизат в сила временни противоепидемични мерки срещу коклюш

От днес у нас се въвеждат временни противоепидемични мерки срещу разпространението на заболяването коклюш. Според заповедта на здравния министър те ще действат до края на юли и включват безплатна диагностика с PCR тестове в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора. При съобщаване на случай на коклюш, съответното РЗИ ще предписва нужните..

публикувано на 09.05.24 в 08:09

Дъжд в четвъртък, температурите падат - в София до около 16°

Днес ще бъде предимно облачно. В много райони в западната половина от страната ще има валежи от дъжд, на места ще са значителни по количество, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България е възможно и да прегърми. Вятърът ще бъде от североизток, в източните райони ще е умерен до силен и там валежите ще са по-слаби и на по-малко места. Минималните..

публикувано на 09.05.24 в 07:35
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

843 са регистрираните случаи на коклюш

843 са регистрираните случаи на коклюш в страната, съобщи министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева.  От вчера е обнародвана наредбата, с която личните лекари могат да имунизират бебетата на 6-седмична възраст, допълни Кондева:  "С промените в тази наредба е създадена възможност задължителната основна имунизация срещу коклюша, както и..

публикувано на 08.05.24 в 18:09

Евромеланома 2024 ще се проведе под мотото "Живей и учи, учи, за да живееш"

Кампанията Евромеланома се провежда всяка година в Европа и в България. Тя е най-голямата национална кампания за превенция на кожния рак, организирана от Българското дерматологично дружество. Тази година вниманието е насочено към вече диагностицираните пациенти с рак на кожата, като 10% от хората с меланом са изложени на риск за развитие на..

публикувано на 08.05.24 в 17:31
Национална детска болница - проект

5 години ще продължи изграждането на Национална детска болница

Малко теми могат да се радват на такова единодушие в обществото, като нуждата от изграждането на Национална детска болница. Как да стане това и как да бъде организирана една такава структура, след като повече от две десетилетия такава няма? По темата говори проф. Иван Литвиненко. "Никой не е казал, че такава болница не трябва да има. П рез..

публикувано на 08.05.24 в 16:54