"Колегите от БНР оркестъра са много отзивчиви, изключително съсредоточени" и допълни, че е много доволна от двете репетиции.
По думите на Лазарова, най-хубавото качество, което виждат диригентите, които идват в състава е топлината на славянския звук, която я няма никъде другаде и поясни, че:
"Има една доброта, една топлина, която веднага в момента, в който осъществим контакт с инструменталистите и повярваме в произведение, което свирим веднага излиза наяве".
Тя каза, че ще започнат с концерта за чело на Едуард Елгар, който е една от емблемите на человия репертоар, а във втората част продължават с красивата поема на Марин Големинов и веднага след това ще изпълнят "Жар птица" на Игор Стравински.
Лазарова сподели, че в момента нейният житейски път се движи между различни европейски градове, като за момента е в Манчестър, но ходи и в Париж, където асистира на Френския национален оркестър, а от време на време се прибира и в Цюрих, където е завършила и има проекти.
"Щастлива съм да кажа, че нещата се развиват добре професионално и в един момент осъзнавам, че ако си добър музикант, и ако наистина музиката е главната част, която е водещата няма значение къде си, в България, във Франция или във Великобритания. Ние сме музиканти, космополитни и всъщност, това е нещото, което ни обединява", заяви Лазарова.
Тя каза още, че преходът от цигулка към дирижиране е породен от това, че се е интересувала от ученето на партитури, както и тяхното гледане, и разбиране.
"В един момент аз работех, като концертмайстор в Америка, когато в един момент реших да пробвам просто да науча малко повече за дирижирането, като такова, за да не бъда толкова критична към гост-диригентите, които идваха в този момент", допълни Лазарова.
По думите ѝ, българската музикална школа е на световно ниво и подготовката, която нашите музиканти получават тук, след това им помага много в чужбина. Тя сподели, че след първоаприлския концерт заминава за Манчестър, където също ѝ предстои концерт, и където е главен диригент на Младежкия оркестър а веднага след това ще присъства в Тимишоара, Румъния на честване на 70 годишнина на оркестър "Banatul".
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..