Тютюневата индустрия се стреми със всички сили и средства да противодейства на борбата с тютюнопушенето, да запази хората, които употребяват различните видове изделия, да повлияят и сред групите на младите хора, на жените. Това се прави, за да могат непрекъснато да запълват редиците на своите клиенти, които се отказват от пушенето, разболяват се или умират, да имат постоянен поток от печалби.
Това отбеляза пред Радио София д-р Маша Гавраилова, председател на сдружението „България без дим“, което е част от Коалицията за живот без тютюнев дим.
Поводът е тазгодишният доклад на коалицията, озаглавен „Токсична зависимост“.
Тютюнопушенето влияе за повече от 25 заболявания, припомни д-р Гавраилова.
Тя уточни, че за написването на доклада, експерти и сътрудници за анализирали документи, публикации и интервюта. Установени са усилия и способи за повлияване на общественото мнение, както и на хората от властта, вземащи решение – срещу увеличавана на акцизите, незачитане насоките на Рамковата конвенция за контрол на тютюна на СЗО, предлагане на алтернативи, които уж не нанасят толкова вреди върху човешкото здраве.
Недостатъчната координация между различните органи и институции пречи за борбата срещу тютюнопушенето. Имаме добри наредби и ограничение за пушене на обществени места, но те трябва и да се спазват, подчерта още д-р Гавраилова.
С нея разговаря Божидар Янев.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..