Повече по темата пред Радио София говори Саня Раева, координатор на проекта "Innoair" и представител на Асоциацията за развитие на София. По думите й, продуктите, които ще разработят Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" и Университетът по хранителни технологии - Пловдив са такива, че те могат да бъдат използвани не само от гражданите на София, ами и по принцип.
"Ние всички знаем, че да се движим е полезно, и че това ни носи здраве, но едва ли някой се е замислял например колко километра изминати пеша или с колело на ден могат да намалят риска от сърдечносъдови заболявания, да речем с 10%", поясни Раева и добави, че също така от това има и големи икономически и екологични ползи.
Тя каза още, че тези калкулатори ще могат да бъдат достъпни в интернет и всеки ще може да си изчисли с какво е полезен за себе си и за града. Освен това допълни, че отборите вече са формирани, срокът за кандидатстване е до 4 април 2022 г. специално за тези два университета, а проектите ще бъдат представени на 29 април.
Раева сподели, че отделно предстоят още 4 състезания по различни теми. Две от тях ще бъдат за създаване на камери-броячи за автоматизирано преброяване на велосипедите, а ще има и състезание за дизайн на приложението за транспорт, също и за създаването на градинка, която ще е засадена само с растения от най-пречистващите въздуха.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..