Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 10 април до 1 май 2022 г.

Калин и Иво Даскалови и Димитър Станков представят българските занаятчии на Венецианското изложение

4
Снимка: homofaber.com

„Живи съкровища от Европа и Япония“ – това е темата най-голямото изложение на занаятите Хомо Фабер: Ръчно творчество за по-човешки свят, което ще се проведе във Венеция от 10 април до 1 май 2022 г.

В рамките на изложението ще бъдат показани над 400 уникални произведения на повече от 350 майстори занаятчии, подбрани от 22 куратори и дизайнери. В изложбените зали ще могат да бъдат видени както функционални ежедневни предмети, така и декоративни произведения в широкия спектър от материали, теми, техники и индустрии, сред които театър, интериорен дизайн, бижута, мода и автомобилостроене с изложби, демонстрации на живо и дигитални преживявания.

По време на изложението, двама българи ще участват в изложбата Next of Europe - Димитър Станков, който 13 години живее в Белгия и изработва бижутерия и предмети на изкуството, и семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови - книговезец и бижутер от София.

Посланиците за България са Регионалният етнографски музей на открито Етър и фотографката Росина Пенчева. Тяхната задача е да проучват, подбират и препоръчват на кураторите на швейцарската фондация „Микеланджело“ български майстори занаятчии с високи художествени умения и да популяризират дейността, мисията и целите на организацията.

Росина Пенчева и Калин Даскалов-Стопан

„Когато се основаваше тази фондация (2016-2017 г.), работех в Етъра. Тогава припознаха музея на открито като български пазител на занаятите“, разказа пред Радио София Пенчева. – „Целта е да се издигне в култ тази дейност, да се покаже съвременното състояние на тези занаяти – традиции, иновации и интерпретации.“

Първото изложение е било през 2018 г., замислено е като биенале, но коронавирусната пандемия е отложила второто издание за 2022-ра.

Специален фокус ще има върху Япония. Поканени са 12 „живи съкровища“ – майстори от Страната на изгряващото слънце.

Стопан: Може би не съм от последните в занаята, а
сред първите, които го възраждат

„Книговезецът изцяло конструира книгата ръчно – от сгъването на хартията до подвързването и декорирането. Аз съм самоук и когато се вземах майсторското свидетелство, нямаше книговезец, който да ме изпита“, разказа Калин Даскалов-Стопан.

Във Венеция той ще покаже 5 книги от колекция, която е изработил през 2019 г. От 2018-а Калин работи с баща си – той пък е бижутер и негови са сребърните обкови или дървените елементи към книгите.

Изложението не е комерсиално, целта не е продажби и печалби.
Това е културно събитие
, подчерта Росина Пенчева.

Чуйте разговора на Лили Големинова с нея и с Калин Даскалов.

  • Хомо Фабер е една от множеството инициативи на фондацията за творчество и занаятчийство Микеланджело, чиято цел е преоткриването способността на човешката ръка да създава уникални шедьоври и подкрепата за тези, които го правят най-добре: съвременните европейски майстори занаятчии, използващи дългогодишни традиции, умения и знания за изработката на красиви предмети с дълготрайна стойност.
Снимките в галерията са от "Хомо Фабер 2018", автор е Росина Пенчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00
Гергана Богданова и Йоана Лазаро

Читалището - отворена общност за младите хора

Гергана Богданова и Йоана Лазаро за пролетното почистване на Народно читалище "Христо Смирненски": "Нашето читалище е стара институция. Но в динамичното време вникваме в нуждите на хората в сегашно време - консуматорското общество, в което всеки има всичко и в излишък. Затова се надяваме всеки да донесе това, което му е излишно - книги, цветя, посуда..

публикувано на 18.05.24 в 11:47
Пролет в КвАртал

София има своя стар град

"Пролет в КвАртал" с един от организаторите му, Мартина Стефанова: "Фестивалът е наесен около Деня на София, но не е достатъчно. Затова започнахме с други по-малки събития, за пръв път правим "Пролет в КвАртал". Зимата направихме и видима Коледа тук.  Чудесна програма с локации, турове, София има своя стар град и с тези събития продължаваме да го..

публикувано на 18.05.24 в 10:43

Децата четат разнообразни неща

"Книговище стимулира детското четене и критично мислене. Цял месец над 3500 деца се включиха в това. Децата искат да четат! това е само малка част от тези, които се включват през цялата година. Децата имат възможност да се запознаят с един достъпен език. Щастливи сме, че ще участват едни сладури с рап-песен "Яко е да знаеш". Колкото повече днешните..

публикувано на 18.05.24 в 10:28

Linares Live е дългоочакваният дебют на перуанския певец

Дългоочакваният дебют на перуанския певец Алекс Линарес с новият му соло проект се казва Linares Live . Фронтменът на най-известната формация за салса в България - Манго Дуенде, ще изпълни любими латин-поп песни заедно с авторските си композиции в компанията на музикантите: Калин Жечев - пиано, Борис Таслев - бас, Борислав Бояджиев "Борче" -..

публикувано на 18.05.24 в 10:19

Образоваме децата играейки

Какво е "Еcо Kids Tour"? Марияна Жабинска е до Лятната сцена в Борисовата градина, където ще са от 11 до 17 ч.: "Енергията е с нас навсякъде. Стартирахме във Варна, сега сме в София. Това е турнето на "Нешънъл джиографик". Осъзнахме мисията "Да опазим планетата жива". Образоваме децата играейки. Даваме им познания за нещо по забавен начин. Имаме..

публикувано на 18.05.24 в 10:08

Понаучиха ли се зрелостниците кое как се пише?

Точно 50 дни преди държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по български език и литература (БЕЛ), платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се 12-окласници . Под наслов "Животът няма „аУтокорект" се публикуваха задачи и правила в първото по рода си дигитално помагало, специално насочено към..

публикувано на 17.05.24 в 19:54