Световноизвестният български илюстратор Ясен Гюзелев тази вечер ще участва в премиерата на монографията, посветена на дългогодишното му творчество.
Автор на труда е Красимир Илиев - изкуствовед и уредник в Софийска градска художествена галерия.
Изданието проследява творческия път на Гюзелев от началото му до днес, като съдържа и негови разкази за илюстрацията и развитието на идеите му като художник на книги.
С вникване в детайлите и дълбочината на творческия процес в монографията са показани забележителни творби като „Алиса в страната на чудесата“, „Алиса в огледалния свят“, „Пинокио“, „Микеланджело“, „Дон Кихот“, „Името на розата“, стихотворенията на Франсоа Вийон, „Царицата на пчелите“, „Сократ“, „Орфей и Евридика“, „Декамерон“ и много други.
Великолепните, пищни и детайлни приказни илюстрации на Ясен Гюзелев са радост за окото на всеки читател и чест за всеки автор.
„От малък съм искал да стана художник – разказа пред Радио София Ясен Гюзелев – не съм знаел със сигурност дали ще успея да стана, но съм вярвал. И точно илюстрацията ме е влечала. И от поръчка в поръчка, от книга в книга – цял живот правя това.“
Всяко произведение на изкуството трябва да отразява света, за да има смисъл то, смята творецът. И разкри как подхожда, колко внимателно чете, за да може да доизгради картината в съзнанието си, преди да я нарисува.
Представянето на монографията е съпътствано от изложба с над 50 графики и репродукции на майстора на илюстрацията.
Началото на премиерата е в 19:00 ч. в галерия Espace PORT A.
Освен Красимир Илиев, ще присъства и проф. Георги Лозанов.
Поканата е към всички почитатели.
Чуйте разговора на Лили Големинова с художника.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..