Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: Опитваме се да хитруваме по отношение на вируса

Снимка: БГНЕС

От 1 април 2022 г. отпадат противоепидемичните мерки, като носене на защитна маска за лице на закрити обществени места, спазване на физическа дистанция, ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито, ограничение при осъществяване на присъствено обучение във висшите училища и др.

Повече по темата пред Радио София говори д-р Александър Симидчиев, народен представител от Коалиция Демократична България Обединение (от гражданската квота на „Да, България!“).

"Ние въведохме днес в парламентарна зала и преди малко приключи гласуването на първо четене на Закона за изменение на Закона за здравето, в който се предвижда още по-прецизно детайлизиране на това, какво здравният министър може да изпълнява в такива моменти, когато трябва да провежда противоепидемични мерки на територията на държавата", каза д-р Симидчиев.

По думите му, 1 април не бележи края на епидемията, имайки предвид ситуацията в други европейски държави и каза, че: "Около нас навсякъде инфекцията се активира и реактивира наново".

Той изтъкна разликите между нас и останалите държави, че при тях има значително количество новозаразени, но здравните им системи са абсолютно съхранени и каза:

"Най-ниско ваксинираната от тях със 76% е съседна Гърция. Докато ние с 30% ваксинирани, ако се получи подобно реактивиране на инфекцията на нашата територия, това ще значи отново болниците да бъдат претоварени, отново лекарите да имат нескончаеми дежурства, отново да имаме повишена смъртност, просто защото, като общност не сме подготвени. Имунната система на голяма част от нашето общество не е подготвена да се срещне отново с нов вариант на този вирус".

Той каза още, че:

"Светът приема противоепидемични мерки и ги спазва в значителна степен. У нас дори да има такива мерки ги спазваме спорадично, ако въобще ги спазваме. Тоест, опитваме се да хитруваме по отношение на вируса".

Относно това, дали новия щам Омикрон е по-заразен, но за сметка на това се преболедува по-леко, д-р Симидчиев каза, че при налагане на мерки, като маски вирусът трябва да може да оцелява и неговата адаптивна еволюционна стратегия е той да стане по-заразен и поясни:

"Тоест, трансмисивността, или леснотата на заразяване еволюционно се бута в посока той да бъде все по и по-заразен. Друг еволюционен императив той няма. Тоест, дали ще бъде по-леко или по-тежко е в рамките на случайността".


По темата се включи и проф. Пенка Петрова, микробиолог и молекулярен микробиолог, професор, доктор на науките и директор на Института по микробиология „Стефан Ангелов“, при БАН, от 2020 г.


"Ние вече две години живеем с мерки, донякъде на цялото общество това му омръзна. И затова, голямо облекчение е отпадането на мерките и аз приветствам това решение на здравното министерство", каза проф. Петрова.

Тя допълни, че от друга страна ние сме рекордьори по ниска степен на ваксиниране на населението, което е продиктувано от факта, че скептицизмът към политическата система се е прехвърлил и върху учените и научните факти.

"Може би нямаше и много активна ваксинационна кампания. Ние предпочетохме да дадем 36 хиляди жертви, отколкото да се ваксинираме", допълни проф. Петрова.

Тя каза още, че със сигурност няма да успеем да ликвидираме пандемията така, както успешно са го направили западноевропейските страни. Проф. Петрова призова хората да използват този спокоен период за да се ваксинират, за да си осигурят спокойна есен и зима.

"Моето честно мнение е, че маските на закрито няма нужда да продължават да се носят, тъй като все-пак сме непрекъснато в контакт с хора, и след като така е решило здравното министерство има резон", добави проф. Петрова.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дядо Коледа може да дойде и на 1 юни

Благотворителната кампания "Да влезеш в обувките на Дядо Коледа" се организира за пореден път. На всеки ще се стори странно появата на Дядо Коледа почти в средата на годината, но тя се провежда 3 пъти в годината и понеже е доказала ефективността си, името е запазено дори когато става дума за детски желания за 1 юни. Това разказа пред..

публикувано на 29.05.25 в 11:33

Димитър Маринов представя книгите си тази вечер в София

В 18.00 часа тази вечер, в централното фоайе на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", актьорът Димитър Маринов ще представи своите книги - "Към сцената" и "Към екрана". След събитието, Маринов ще разговаря с почитателите си.  Представянето на книгите е част от националното турне на актъьора под надслов "Идвам при вас".  Димитър Маринов..

публикувано на 29.05.25 в 10:35

"Спомен" попълва осмия албум на "Остава"

Група " Остава " - в лицето на китариста и композитор Георги Георгиев , представи новата си песен " Спомен " пред аудиторията на БНР-Радио София, и то ден преди в онлайн платформите да бъде публикувано видеото към парчето. "Спомен" съчетава меланхолия и танцувален ритъм, носталгия и светлина. Жоро си спомни как е..

публикувано на 29.05.25 в 10:20

Летище "Васил Левски" очаква рекорд с 8,5 милиона пътници

Софийското летище "Васил Левски" очаква рекордна година по брой обслужени пътници тази година. За първите пет месеца на 2025-а увеличението е със 7,5 процента. В сравнение с предпандемичната 2019 година трафикът е с ръст 20 на сто. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Диков , гл. директор маркетинг и бизнес развитие в летището...

публикувано на 29.05.25 в 09:29
Николай Найденов

Николай Найденов: Над 3 млн. пътувания отчете метрото по време на стачката

Повече от 3 милиона пътници са ползвали метрото по време на стачката в наземния градски транспорт. Видяхме, че това е екологична и удобна алтернатива за придвижване в София. Това отбеляза пред БНР-Радио София Николай Найденов, изпълнителен директор на "Метрополитен" . Той съобщи, че е приключила процедурата по избор на изпълнител за..

публикувано на 29.05.25 в 08:56

До 18° в София, но се усеща хладно и заради облачността

Днес още преди обяд ще започне да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в Западна и Централна България, а по-късно и в източните райони, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. През нощта срещу петък явленията ще продължат. Ще има условия за локални интензивни извалявания. Ще остане сравнително хладно за края на май с..

публикувано на 29.05.25 в 07:15

"Форум", 28.05.25: Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт

Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..

публикувано на 28.05.25 в 18:54