На 4 април 2022 г. в Солун се проведе среща на шестте града в ЕС, част от мрежата на автентичните градове - Authenticities, на която бе обсъдено актуалното състояние на мрежата, текущите действия и следващите етапи в дейността ѝ. Това бе първата среща на всички „автентични“ градове от създаването ѝ през 2020 г.
Мрежата на автентичните градове застава зад идея да защитава и информира потребителите и производителите за сериозните щети от фалшификацията и кражбата на интелектуална собственост. Фалшификатите и фалшифицираните продукти вредят на местните предприятия и са причина за загубата на много работни места в ЕС.
Близо 1 от всеки 10 европейци (9%) заявяват, че са били подведени да закупят фалшификат.
В държави като България този брой е дори по-висок (19%).
Фалшификатите имат дял от 6.8% от вноса на ЕС на стойност 121 милиарда евро, а 1 от всеки 4 малко или средно предприятие (МСП) в Европа заявява, че е било засегнато от нарушаване на правата на интелектуална собственост (напр. марки или патенти).
Щетите, причинени в докладваните случаи, включват загуба на оборот, накърняване на репутацията и загуба на конкурентно предимство.
София и Пловдив се присъединиха към Европейския потребителски център в България през 2021 г., за да стартират кампании присъствено и в социалните мрежи, насочени към правоприлагащи и образователни органи, както и широката общественост.
„Варна и Търговище ще бъдат следващите градове, на които ще обърнем внимание, когато говорим за защита на автентичността в България.", това казаха Ивета Истилиянова, заместник-председател на Патентното ведомство на Република България и Ирина Николова, "Международно сътрудничество и проекти" към Патентното ведомство на Република България.
Другите европейски градове, които са част от мрежата са Солун и Миконос (Гърция); Банска Бистрица (Словакия) и Мадрид (Испания).
„Важно е да изградим една мрежа, която ще сподели добри практики в борбата с фалшификацията на продукти."
Това е проект, който събира две основни неща - осъзнаване и промотиране. Необходимо е да осъзнаем, че пиратството и фалшификацията са заплаха, както и да промотираме градовете с автентични продукти.
"Всички ние осъзнаваме проблема и работим върху него. Надяваме се, че още градове ще се присъединят към идеята за автентичност.", заяви изпълнителният директор на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) Кристиан Аршамбо.
Представители на националните служби за интелектуална собственост и заинтересованите страни от участващите държави от ЕС, както и от градовете членки, взеха участие в дискусиите и потвърдиха ангажимента си към мрежата за удостоверяване на автентичността и подпомагането на нейното разрастване.
Срещата на „автентичните“ градове има за цел да създаде солидна платформа за обмен на идеи и диалог между различните заинтересовани страни и да привлече нови участници в мрежата.
Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..
Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..
Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..
Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..