Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени изследваха миграцията на застрашени хищни птици в Египет

Националната олимпиада по орнитология ще се проведе след 13 г. прекъсване

3
Египетски лешояд
Снимка: Pixabay

На птиците и на знанията за тях е посветено едно много интересно събитие Национална олимпиада по орнитология, която ще се проведе съвсем скоро.

Елица Иванова от комуникационния екип на Българското дружество за защита на птиците „успешно маневрира в логистиката между 16 организации за опазването на египетския лешояд на три континента и преподаването на йога“.

Тя се завърна преди дни с екипа си от пътуването до Суец, град в североизточен Египет.

„Нашата работа там беше свързана с изследването на миграция. За първи път се изследва по този начин миграцията около Суецкия канал. Бяхме в пустинята на Суец и изследвахме мигриращите, реещи, хищни птици“, споделя тя, като обясни, че този вид е все още застрашен.

Българското дружество за защита на птиците координира всички процесите, които се случват на тези три континента.

„Основните заплахи са различни в различните райони. На Балканите все още отровите са основния бич, заради който птиците изчезват. Не само лешоядите! Стараем се да минимизираме заплахите, за да няма този рядък спад на популацията, защото това е една от най-бързо изчезващите птици на света“, каза орнитологът.

Пестицидите са едни от най-големите врагове на птиците и са „невидимата заплаха“, срещу която организацията също се бори. Неконтролируемото използване на пестициди и нелегалния внос, който хората често ползват за лична употреба, също са от основните проблеми.

В средата на този месец ще се проведе Националната олимпиада по орнитология след прекъсване от 13 години.

„Сега олимпиадата се завръща благодарение на проекта „Живот за пеликана“, но всички наши проекти, които се занимават с опазване на емблематичните видове, ще бъдат включени в тази олимпиада. Ще я подкрепят, за да може тя та се върне в България“, добави изследователката.

Олимпиадата е насочена главно към деца от пети до осми клас, на които е предоставена много допълнителна литература, тестове и информация. Деца участващи преди години в тези олимпиади, сега са водещи експерти в областта на орнитологията.


Гергана Пейкова и Елица Иванова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46