Преходът към нулеви нетни емисии е не само европейският отговор на климатичната криза. Той е шанс за превръщането на България в един от зелените лидери в Европа и за гарантиране на бъдещето на страна ни.
С тези думи организаторите на конференция и на специална дискусия, посветена на прехода към нулевите нетни емисии, канят за участие и за проследяване всички, които не са безразлични за бъдещето на планетата и за връзката на тази актуална тема с развитието на икономиката и просперитета на хората.
Форумът „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ е на 5 април от 10:30 (онлайн) и се организира от Коалиция „За зелен рестарт” - Move.bg, WWF България, “Грийнпийс” - България и “Институт Кръгова Икономика”.
Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България е партньор на инициативата.
Водещи експерти и политици от България и Европа ще дискутират възможните #netzero решения в сферите на енергийния преход, икономическата трансформация и развитието на иновациите и науката. Ще бъде обсъждано прилагането на Зелената сделка и нейното значение за развитието на България и Европа. Ще се потърсят работещите решения, които биха помогнали на страната ни да извърши успешен зелен преход.
„Целта е да повдигнем важната тема как да осигурим в България преход или зелена трансформация за годините напред. Климатичната криза е потенциално разрушителна, трябва да вземем мерки да редуцираме нейните ефекти. Това е задача на всеки от нас, на целия свят“, отбеляза пред Радио София Саша Безуханова, основател на Move.bg.
По думите ѝ Европа със Зелената сделка зададе добра програма от политики, мерки и стимули. Тази политики не са само в територията на МОСВ или на Министерството на енергетиката. Те са хоризонтални и трябва да са част от всички ведомства и общини.
За истинските революции никога не сме готови. Ако бяхме започнали по-рано, примерно от 2000 година, можеше да не се наложи вземането на революционни мерки за климата, отбеляза Апостол Дянков, старши експерт от WWF България, специалист в областта на климата и енергията:
„В момента не сме готови, но можем да станем. Решенията съществуват, нужен е само обществен консенсус. Когато хората видят, че можем да сме енергийно независими, ще е по-лесно. Но и държавата трябва да стимулира създаването на енергийни кооперативи.“
Според Саша Безуханова има нужда от образователна кампания, с която хората да се убедят в нуждата и ползата от подобни инвестиции от страна на бизнеса, а също така и от гражданите.
Сред участниците в конференцията „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ са Йонна Драке - зам. генерален директор на Генерална дирекция “Научни изследвания и иновации” в ЕК, Матю Болдуин - ръководител на ЕК за климатично неутрални и умни градове и зам. генерален директор на Генерална дирекция “Мобилност и транспорт” в ЕК, Борислав Сандов - вицепремиер и министър на околната среда и водите, Барна Танцош - министър на околната среда, водите и горите на Румъния, евродепутатът Петър Витанов, акад. Константин Хаджииванов - зам.-министър на образованието и науката, и други.
Форумът може да бъде проследен в социалните мрежи:
Чуйте разговора със Саша Безуханова и Апостол Дянков.
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..