Преходът към нулеви нетни емисии е не само европейският отговор на климатичната криза. Той е шанс за превръщането на България в един от зелените лидери в Европа и за гарантиране на бъдещето на страна ни.
С тези думи организаторите на конференция и на специална дискусия, посветена на прехода към нулевите нетни емисии, канят за участие и за проследяване всички, които не са безразлични за бъдещето на планетата и за връзката на тази актуална тема с развитието на икономиката и просперитета на хората.
Форумът „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ е на 5 април от 10:30 (онлайн) и се организира от Коалиция „За зелен рестарт” - Move.bg, WWF България, “Грийнпийс” - България и “Институт Кръгова Икономика”.
Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България е партньор на инициативата.
Водещи експерти и политици от България и Европа ще дискутират възможните #netzero решения в сферите на енергийния преход, икономическата трансформация и развитието на иновациите и науката. Ще бъде обсъждано прилагането на Зелената сделка и нейното значение за развитието на България и Европа. Ще се потърсят работещите решения, които биха помогнали на страната ни да извърши успешен зелен преход.
„Целта е да повдигнем важната тема как да осигурим в България преход или зелена трансформация за годините напред. Климатичната криза е потенциално разрушителна, трябва да вземем мерки да редуцираме нейните ефекти. Това е задача на всеки от нас, на целия свят“, отбеляза пред Радио София Саша Безуханова, основател на Move.bg.
По думите ѝ Европа със Зелената сделка зададе добра програма от политики, мерки и стимули. Тази политики не са само в територията на МОСВ или на Министерството на енергетиката. Те са хоризонтални и трябва да са част от всички ведомства и общини.
За истинските революции никога не сме готови. Ако бяхме започнали по-рано, примерно от 2000 година, можеше да не се наложи вземането на революционни мерки за климата, отбеляза Апостол Дянков, старши експерт от WWF България, специалист в областта на климата и енергията:
„В момента не сме готови, но можем да станем. Решенията съществуват, нужен е само обществен консенсус. Когато хората видят, че можем да сме енергийно независими, ще е по-лесно. Но и държавата трябва да стимулира създаването на енергийни кооперативи.“
Според Саша Безуханова има нужда от образователна кампания, с която хората да се убедят в нуждата и ползата от подобни инвестиции от страна на бизнеса, а също така и от гражданите.
Сред участниците в конференцията „Зеленият дневен ред: Нулевите нетни емисии като път към устойчивото бъдеще“ са Йонна Драке - зам. генерален директор на Генерална дирекция “Научни изследвания и иновации” в ЕК, Матю Болдуин - ръководител на ЕК за климатично неутрални и умни градове и зам. генерален директор на Генерална дирекция “Мобилност и транспорт” в ЕК, Борислав Сандов - вицепремиер и министър на околната среда и водите, Барна Танцош - министър на околната среда, водите и горите на Румъния, евродепутатът Петър Витанов, акад. Константин Хаджииванов - зам.-министър на образованието и науката, и други.
Форумът може да бъде проследен в социалните мрежи:
Чуйте разговора със Саша Безуханова и Апостол Дянков.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..