По думите му, нещо, което през последните години все-повече се повтаря е, че горите не осигуряват само дървесина, както много хора считат, а осигуряват редица други ползи. От тях на първо място са чистите питейни води. Горите също така защитават от порои и наводнения и в по-глобален контекст те, заедно с океана контролират климата.
"Горите са това нещо, което поглъща в крайна сметка много голямо количество въглеродни газове. И една оценка, която е направена в Националния доклад за инвентаризация на емисиите на парникови газове е, че горите са компенсирали около 12% от всички емисии в периода 1988-2011 г. в България. А реално, ако включим и горските почви, този процент ще се увеличи още повече и то значително", каза доц. д-р Панайотов.
Той заяви също, че на база на Парижкото споразумение за изменението на климата трябва да се увеличи значително тази роля в ЕС, както и в глобален план. Освен това каза, че очакванията за Южна Европа и България е сушите да се увеличат за в бъдеще, а те са едно от нещата, които влияят най-значимо върху растенията.
"Очакваме също така по-интензивни и по-чести екстремни климатични прояви, като типичен пример са силните бури и поройните извалявания. Тези екстремни климатични прояви имат потенциала да бъдат с много сериозен ефект, много по-сериозен ефект отколкото бавните климатични промени, към които все-пак може да има адаптация на екосистемите", заяви доц. д-р Панайотов.
По отношение на нещата, които могат да се направят за опазване на някои видове, той каза, че в Югозападна България в последните години са били изпълнени няколко проекта. Доц. д-р Панайотов заяви, че ако в миналото са били засаждани гори за дърводобив, за в бъдеще трябва да създаваме култури, които са максимално устойчиви, носят ползи, но и понасят предизвикателствата на климата.
Според думите му, понякога целенасочено се извършват сечи за да може да бъдат разредени тези гори и за да може да се помогне за появата на други видове.
"Ние трудно може да влияем на глобалния климат, това е нещо, което трябва да се разбере, но в същото време можем да влияем много на локално ниво", каза доц. д-р Панайотов.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл
Няколко ключови проекта за развитието на образователната инфраструктура са в ход в столичния район "Подуяне“. Предстои изграждане на нов корпус на 143-то Основно училище "Георги Бенковски“ в кв. "Хаджи Димитър“ и ремонт на съществуващата сграда. Разширението е важно, защото интересът към училището е голям. Към него се насочват не само много деца..
Днес над много райони облачността временно ще намалее, но сутринта на места в низините ще има краткотрайна мъгла. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Главно в Югозападна България, около Стара планина и североизточните райони ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Вечерта ще превали и в крайните..
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..