Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Журналисти в училище" за девети път среща журналисти с ученици

Снимка: frgi.bg

Предстои 9-о издание на конкурса "Журналисти в училище". Как то ще протече в контекста на войната в Украйна, здравната криза и фалшивите новини в ефира на Радио София разказа Илияна Николова, изпълнителен директор на фондация „Работилница за граждански инициативи“, които са организатори на събитието.
 

„Ние, всъщност много от отдавна следим тенденциите в медийното пространство и с помощта на журналистите, които са отличени в конкурса за журналистика за хората „Валя Крушкина“ се опитваме да говорим сред младите хора“, каза Николова и допълни, че нещата вместо да се подобряват в средата се влошават драматично.

Тя каза, че проблемът миналата година е бил с разпространението на фалшиви новини около ковид пандемията, докато сега има ново предизвикателството и то е свързано с войната в Украйна.

„Опитваме се да работим с учениците и търсим техните преподаватели, като наши помощници в достигането до учениците от средния курс в училищата от цялата страна“, заяви Николова и допълни, че това е предварителният конкурс за учители, който се провежда сега.

„По-голямата част от младежите са в социалните мрежи. Те са все още в една възраст, в която нямат толкова крайни мнения и отношение“, сподели Николова. Тя каза още, че кампанията не е била създадена с цел да противодейства на крайните мнения, а по-скоро с идеята да се накарат младите хора да се замислят за това, какви са фалшивите новини, кой и какво казва, за начините, по които могат да проверят една информация.

„Когато говорим за кампанията, трябва веднага да кажа, че ние целяхме въздействие на няколко нива, по няколко различни начина. От една страна беше активирането на младите хора чрез нашите посланици, нашите герои. Ние им създадохме една специална грамота, много симпатична, в която ги нарекохме „герои“ за това, че те поемат ангажимента да говорят сред своите връстници“, сподели Николова.

По думите ѝ, от друга страна, целта е била чрез младежите да се стигне и до техните родители и най-малкото те да имат разговор със своите деца по отношение на тези фалшиви новини.

Николова каза още, че е много важно преподавателите да са мотивирани за тази среща и да искат да говорят със своите ученици по темата „фалшиви новини“. Конкурсът е отворен от 26 март до 26 април 2022 г.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15