„Всеки може да открие различни теми, които го вълнуват, от чисто психологически интерпретации с много психоаналитици и психотераепевти, които разгадават различни житейски ситуации, семейни драми, дават съвети. Разбира се, отива се в някои аспекти към по-езотеричните науки, астрология, театралното изкуство и поведенческите модели, и разбира се, теми като моята, които са с по-научен акцент за това на къде върви светът, какви са глобалните трендове, как се развиват дигиталните технологии и изкуственият интелект, как се развиват кибервойните, пропагандните войни, особено в настоящия контекст“, поясни доц. д-р Тодорова.
Тя каза, че когато един човек реши да посети този фестивал може да си тръгне с доста добра представа за това, на къде се движи светът в един по-общ контекст и също така какво може да направи за себе си, като личност, така, че да се чувства по-пълноценен.
Относно темата „Пропаганда и алтернативни факти. Война за съзнанието на хората“, доц. д-р Тодорова сподели, че още от древността словото винаги е било важно и съществено, но днешната ситуация, социалните медии и глобализацията на света увеличават многократно и засилват този феномен, и водят до различни изкривявания.
„Ние се губим в този свят и губим ориентири кое е истина и кое лъжа, и живеем в една епоха на „постистините““, каза доц. д-р Тодорова и допълни, че това, че пригаждаме определени твърдения за да докажем нещо в една или друга посока ражда феномена на „обслужливата наука“ в която тя самата се компроментира и се губят ориентири.
По думите й, с намесата на Русия в Украйна вече ще има нов свят с нов ценностен ред. По въпроса за изкуствения интелект тя каза, че ако търсим в интернет определено съдържание, алгоритмите са настроени да насочват към нас повече теми, които да затвърждават нашите възгледи. Това създава т. нар. „феномен на ехо стаите“, или онова, в което искаме да вярваме.
„Това е парадоксът на нашето време – ние живеем в информационно изобилие, имаме досег до информация повече от всякога, цялото човешко знание и информация са събрани и налични, и достъпни, но ние все-повече закостеняваме и затвърждаваме нашите убеждения и нашите виждания“, каза доц. д-р Тодорова.
Тя допълни, че изкуственият интелект може да е полезен, когато нещо се разглежда глобално, но ако става въпрос за политика и комплексни феномени е все-още трудно.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..