Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо жените са по-уязвими на климатичните промени?

3
Снимка: Pixabay

Измененията на климата влияят несъмнено на всички, но според учените жените са много по-уязвими към тях. Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към МЗ обясни, че жените са най-уязвими към горещите вълни и горещото време:

„Проучванията след горещата вълна през 2003 г., която взима 70 000 жертви в Европа, са установили, че във всички възрастови групи преобладават жените. Друго проучване казва, че жените са уязвими повече на безопасност на храните и продоволствена сигурност, природни бедствия от метеорологичен произход, те загиват повече при такива бедствия, замърсяване на въздуха, майчино репродуктивно здраве. Мъже пък са по-уязвими към инфекциозни болести“.

Зорница Спасова обясни още, че здравните неравенства, които се коренят в по-ниското социално-икономическо положение на жената, по-ниското заплащане и ограниченото време от домашни задължения, грижи за семейство, недостатъчно време за почивка и др, я правят по-уязвима:

„Това са тези полови или „джендър въпроси“, който са нови в стратегиите и плановете на държавите за адаптация към изменение на климата. Първата държава, която приема такава стратегия и план за действие е Мозамбик, в началото на 2010 г. Нейното правителство е първото в света, което включва „джендър въпроса“ в политиките за изменение на климата“.

„Разликата между влиянието на климатичните промени по отношение на половете се проявява в по-бедните държави, там където няма равнопоставено положение между половете, както и в земеделските региони“.

Адаптацията на дадена държава към измененият на климата изисква средства. Пример за това е закупуването на климатик за българските домакинства. Позовавайки се на данните от последното преброяване, тя обясни, че България е на последно място в ЕС по снабденост с климатици в домовете. Половината от населението не разполага с климатици в дома си, като се има предвид, че по-голяма част от бедното население са жени.

Според експерта, в България повечето хронично болни са жени, а хронично болните, особено със сърдечно-съдовете заболявания, които са на първо място сред хроничните заболявания, са уязвими към високите температури. Това са климатично чувствителни заболявания.

С климатичните промени ще се усилват последиците върху хората, повече ще се отразят на женския пол.

Снимка: Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17