По темата пред Радио София говори Росен Богомилов, зам. директор на 106 ОУ „Григорий Цамблак“. Той сподели, че освен Ден на ромите, 8 април е и ден за почит на ромите жертви през Втората световна война, тъй като тогава повече от половин милион роми са били избити.
Израснал в добра семейна среда и имал щастливо детство, Богомилов сподели, че родителите му са били много мотивирани, като са успели да пренесат мотивацията си върху него. „Очакванията на моите родители, очакванията на моите учители очакванията на моите университетски преподаватели, всъщност са основополагащите да съм това днес“, каза той.
Относно разделителната линия, която дели ромите на образовани и необразовани, Богомилов поясни:
„На нашите плещи, на ромите, които сме решили да покажем, че можем да дадем нещо на света, че сме давали нещо на света, лежи отговорността да привлечем и останалите. За съжаление обаче, политиките години наред, повече от 30 години са политики на зависимости. И там е голямата борба“.
По думите му, именно лицемерието и желанието да държиш някой в зависимост е в основата на несъстоялата се ромска интеграция. Той допълни, че в годините на прехода са се наляли милиарди левове в този процес, който е неслучил се и за него няма потърсена нито една отговорност.
„Ако отидем в малките населени места ще видим, че този процес се случва по естествен начин. И малките населени места, предимно в Северозападна България, изумяващо в най-бедният регион на страната, този процес се случва“, каза Богомилов и добави, че там броят на завършилите висше образование роми е най-голям.
„В малките населени места този процес се случва естествено, защото хората живеят заедно. Хората учат в едно училище и те са свикнали да бъдат заедно. Докато има разделителна линия, този процес няма да се случи. А в големия град тази разделителна линия съществува“, заяви Богомилов.
По думите му, тези гета са раковото образувание на развитието на ромската общност и обясни, че те са проблем, както на общността, така и на национално ниво, но са и инструмент на политическата класа.
„Гетоизираните общества са проблем на социалната система на цялата държава. Защото това е един ресурс, който не се използва“, каза той и допълни, че трябва да се променят посланията и те трябва да се чуват от всички. Освен това Богомилов сподели, че думата „циганин“ е обидна, понеже носи негативен характер и поясни:
„Това е понятие, което е залепено, то не е на общността и в ромския няма такава дума. Това е термин, който носи негативен характер“. Освен това той каза, че в годините, през които е бил класен ръководител никога не е бил свидетел на напрежение между децата, основано на етническа принадлежност.
„Ние празнувахме заедно, ние живеехме заедно и може би това направи този клас толкова силен. Ние имахме наше собствено мото, наше лого, имахме наша песен. За три години ние сме посетили редица театрални постановки, редица музеи, пътували сме, празнували сме празници извън рамките на училищната сграда. Тези малки неща сплотяват“, сподели Богомилов.
Той заяви, че:
„Възрожденската мисия на учителя е не да влезе и да изговори това, което трябва да изговори по учебната програма. Възрожденската мисия на учителя е да научи децата да мечтаят и да вярват в себе си“.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..