Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисиите на младия творец Калоян Радоев

| обновено на 10.04.22 в 14:50

Внукът на поета и драматург Иван Радоев и на примабалерината Веселка Радоева и син на един от емблематичните актьори на театър "Българска армия" - Иван Радоев – Калоян, създава страница в социалните мрежи, с която да популяризира дейността на дядо си – Иван. Иван Радоев е един от най-значимите поети на България със силна гражданска позиция, носител на извънредна награда за цялостно творчество, присъдена от Международната академия на изкуствата в Париж. Калоян не е познавал дядо си приживе, но успява да съхрани духа му и да го предаде на следващите поколения. Поредната инициатива на Калоян, с която популяризира дейността на дядо си, е продажба на плакати със стихове на дядо му в помощ на благотворителната инициатива – „Купи вечеря за Великден на възрастен човек в нужда“:

"Скоро научих за тази инициатива, в последния момент реших да участвам. Инициативата е на Юнона Кирякиду. Тя събира дарения от хранителни продукти, с които ще сготви и ще раздаде на възрастни хора в нужда в селата в Софийска област. Аз реших да се включа, като създам серия плакати по повод 95 годишнината от рождението на дядо ми – Иван Радоев. Плакатите са с негови цитати от стихотворения. С продажбата на всеки един плакат, ще подпомогна инициативата.“


 Българската национална телевизия представя в две поредици- документалните филми  "Поетът стреля в сърцето си" и "Аз съм и ножът, и раната" за големия български драматург и поет Иван Радоев. Между 1981–1985 авторът е отговарял на въпроси на литературоведката Мария Гарева. Записите на тези интервюта са сред малкото запазени автентични изповеди и в основата на този кинодокумент, изобилстващ с вълнуващ архивен снимков и филмов материал. Калоян Радев също е участвал във филма, който изгражда моралната сила на творец, живял във време на духовна и политическа диктатура. Слушаме и какво споделя Калоян за филма и за неговите дейности като художник и модел.

Страницата, която създава Калоян Радоев, посветена на дядо му- Иван Радоев:  https://www.facebook.com/ivanradoev.poet/

Повече в разговора му с Ангелина Грозева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Борал Шен

По данни на платформите, хората в България слушат основно българска музика

Борал Шен, изпълнителният директор на Асоциацията на музикалните продуценти (БАМП) представя резултатите от доклада за състоянието на българската музикална индустрия : "Това е първият доклад в такъв обем, мащаб, идея. Две години са минали от момента в който екипът намира екип, който да може да се справи - намирме го в лицето на Вирго Силама. Едната..

публикувано на 09.11.25 в 11:57
Мирослав Иванов

Лични и преживяни хрумки и идеи

Китаристът Мирослав Иванов представя новото си инструментално парче  "The Monk's Dance": "Това е музиката, с която не правя никакви компромиси, лични и преживяни хрумки и идеи, неща, които съм събирал през годините. Други са правени със сегашния ми квартет. Едно сладко фънки парче - успяхме да го запишем и снимаме, уловена е радостта, която..

публикувано на 09.11.25 в 11:10
Веселин Тодоров

Веселин Тодоров: всяка наша песен бе борба за падане на стената!

В деня на падането на Берлинската стена говорим за свободата с един от нейните музикални изразители, Веселин Тодоров от група "Фактор", чийто двоен концертен албум излиза сега - цялата публика пее с тях "нямаме време да се погледнем честно в очи...": "Първият ми запис е от 1963 тук, в Радиото. Плочата на групата ни също бе записана тук, но издадена от..

публикувано на 09.11.25 в 10:34
Авторът на книгата (вляво) и авторът на рубриката

Софийски разкази - Още исторически маршрути: София

Представяме новата книга на Здравко Петров "Още исторически маршрути: София": "Продължаваме идеята на първата книга за разпознаване историята чрез сградата. Но във втората откриваме нови истории, които не са били писани досега. Когато откриеш нов детайл в архивите или в стар вестник е най-вълнуващото, а в тази книга има доста такива находки. Доста..

публикувано на 08.11.25 в 16:00

Адресите на любовта – Княгиня Мария Луиза

Всеки път, когато отиваме от центъра до гарата, минаваме през Халите или се отбиваме в църквата "Света Неделя", вървим по столичния булевард "Мария Луиза", без да се замисляме за личността на първата ни княгиня след освобождението от турско робство. Тя живее само шест години в България, през които се опитва да научи повече за новата си..

публикувано на 08.11.25 в 14:00
Кристиан Ваклинов

Историята оживява - Родопската теснолинейка, глава първа

Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската теснолинейка. Ето го пред микрофона на фена на теснолинейката и автор на поредицата Боян Бочев: "На 1..

публикувано на 08.11.25 в 14:00

Всичко е дизайн

Мобилното студио на Радиокафе е от фестивала "Мелба дизайн" - международен форум за графичен дизайн. Първи гости са  Бояна Гяурова и Адрияна Андреева от студио "Комплект": "Участвам с изложба и разказвам за процесите в работата си в областта на промишления дизайн, имам собствено студио за мода. Очарован съм от връзките между усещания, материал,..

публикувано на 08.11.25 в 09:57