Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителен концерт набира средства за строеж на музикален орган

Снимка: fb/Yanko Marinov

На 12 април 2022 г. от 18:30 ч. в Националния музей „Земята и хората“ ще се състои благотворителен концерт „Concerto antico“ за събиране на средства за строежа на първия български музикалния орган от български майстор – Росен Драганов. Входът е свободен, но който иска може да дари средства на място, както и по банкова сметка. Повече за събитието разказа пред Радио София органистът Янко Маринов.

„Това е един героичен подвиг, за който се изискват много знания, които Росен е може би единственият човек в страната, с които разполага. Той е не само органист, но разбира и от материалите, от обработката на дърво, на камък, на метал, знае пропорциите, които са необходими за да се построи един такъв сложен инструмент“, каза Маринов.

По думите му, Западът е този, който усвоява органа, но той всъщност, като инструмент идва от Изтока, от древна Елада и Византия. „Този благотворителен концерт не е първия по рода си, започнахме още миналата година с такъв тип концерти, когато събрахме средства за електрониката, която е необходима за органа“, заяви Маринов.

Той апелира за това, обществото да обърне внимание на тази кауза и да бъде завършен един такъв голям инструмент и допълни, че в Музея „Земята и хората“ органът ще бъде средно голям по размер с 31 регистъра, което е достатъчно за да бъдат изпълнявани всякакви произведения и от бароковата епоха, и от по-нови майстори от Романтизма и от Модернизма“. Освен това Маринов каза, че в музея е разположен по-малък немски орган, с който ще бъде съпровождан концерта.

В програмата на концерта ще бъдат включени арии из „Matthäus-Passion“ от Й. С. Бах, органови творби и „Stabat Mater“ от Дж. Б. Перголези. Солисти ще бъдат Анастасия Алтухова и Ана Янкова.

„Анонимен дарител дари една сериозна сума, с която успяха да се закупят регистри, които не могат да бъдат изработени“, сподели Маринов и добави:

„Всъщност тази връзка между Музея „Земята и хората“, който събира знанието за вселената, знанието за това, как е устроен света чудесно кореспондира с органа, който в средновековните, старинните трактати символизира елементите, от които е съставен света. Знанието на органиста да свири на орган, всъщност отговаря на това как ние познаваме света“.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00