Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на отворените врати в Минно-геоложкия университет на 15 април

Снимка: Радио София

Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски“ ще отвори вратите си за любителите на знанието на 15 април. Денят на отворените врати се организира за поредна година от ръководството на висшето училище, а целта е бъдещите студенти да могат отблизо да се запознаят и да разгледат университета.

„Ние сме малък, бутиков университет, но това е огромно предимство, защото всичко е на една ръка разстояние – общежитието и спортният комплекс са в двора на университета. В този ден каним най-големите компании в минерално-суровинната индустрия. По този начин бъдещите студенти не само се запознават с мястото, където ще живеят, ще учат и ще спортуват, а се запознават и с бъдещите си работодатели“, разказа в студиото на радио София ректорът на Минно-геоложкия университет проф. д-р инж. Ивайло Копрев.

Той допълни, че в деня на отворените врати, кандидат-студентите могат да разберат какво означава минна индустрия. По думите му, професиите, които предлага университета далеч не са само мъжки. 40% от обучаващите се във висшето училище са жени, каза проф. Копрев.

„Минно-геоложкият университет се състои от три факултета – Геоложки, Минен и Електромеханичен. За всеки един младеж има потенциална възможност да си намери мястото при нас. За да бъдем адекватни за нуждите на бизнеса, ние трябва да сме максимално близо до практиката да обучаваме нашите студенти“, добави ректорът.

Университетът разполага и с четири музея – Музей на уникалните кристали, Музей по палеонтология, Музей по геология и минералогия и Музей на физиката.

По отношение Реформата във висшето образование и сливането на различни университети, проф. Копрев обясни, че минерално-суровинната индустрия е елемент от националната сигурност и войната срещу Украйна до доказва.

„Силно се надявам колегите от Министерството на образованието да преосмислят идеята, защото в момента ние работим като равноправни партньори с много университети от целия свят, включително с четирите университета, с които ни спрягат да бъдем обединени, без това по никакъв начин да налага ние да губим автономията си, името си и някой да ни слага шапка отгоре, която да ни управлява“, допълни проф. Ивайло Копрев.

Той допълни, че ако се обособи мега университет, никой няма да разпознава името на отделните висши училища и 70-годишната история на Минно-геоложкия университет ще бъде зачерктната.

Подробности можете да чуете в интервюто на Катя Василева с проф. д-р инж. Ивайло Копрев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04