Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незрящи хора участват в изложба с направени от тях снимки

Снимка: Радио София

Създадено преди 4 години Сдружението на творците с увреждания в България (СТУБ) обединява всякакъв тип творци, като в зависимост от възможностите си, всеки човек може да адаптира своя талант. Повече подробности пред Радио София разказаха Николай Примов и Мира Владимирова от сдружението.

По думите на Владимирова, която е зам.- председател на СТУБ, човек има различни сетива и освен зрението (специално при фотографията), може да използва звук, допир и т.н. като така си представя какво изображение иска да представи след това на снимките. Тя допълни, че предизвикателствата са по-скоро институционални.


Председателят на СТУБ Николай Примов сподели, че много хора се отдръпват, понеже организацията е млада и призова дори символично да се купуват творби, защото по този начин се дава хъс на артистите да работят. Той даде за пример жена, която е на легло и само 20 см. Може да си повдига ръката, но рисува уникално.

Реставратор по професия, но загубил зрението си при катастрофа Примов рисува на стъкло, занимава се със сетивна фотография и се снима във филми. Той има идея да създаде кастинг агенция за хора с увреждания за да може и те да бъдат интегрирани.


„В крайна сметка всички сме част от това общество и няма причина да не бъдат включени във всеки аспект, включително и в неща, които след това репрезентират цялото общество“, заяви Владимирова.


На 17 април от 16:30 ч. в “Ателие Пластелин“ в София ще бъде откриването на изложба с фотографиите на хората от последния курс по сетивна фотография за незрящи.


„Мечтаем си да имаме наше място, на което да можем да събираме всичките хора, да има различни занимания. Има хора напълно незрящи, които искат да се учат на скулптура, а за това е необходимо място и пространство“, каза Примов и допълни, че се надява общините да се включат и ако помогнат с място, те да се отблагодарят с изкуство.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15