Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опазването на наследството отваря вратата към историята

Проект за недокументирани паметници на културно-историческо наследство след 1944 г.

2
Снимка: sofiaplan.bg

На 15 април 1935 г. е подписан „Пактът Рьорих“, който е международен договор за защита на културните ценности, както по време на война, така и в мирно време. По повод на това днес честваме Световния ден на културата.

„Културата и изкуството са изключително важна част, която понякога сме склонни да приемаме за даденост, но в различни кризисни ситуации установяваме, че това не е точно така“, каза арх. Даяна Николова, специалист по опазване на паметници с културно значение от Сдружение за градски политики и част от фондация "Ново архитектурно наследство":

„Аз бях изключително впечатлена, когато в първите дни от войната в Украйна имаше кадри на хора, които опаковат паметниците така, че да ги опазят максимално много от потенциални щети. Фактът, че има хора, които дори с риск за живота си, се обръщат към тези обекти и се опитват да ги запазят, показва колко ценни са те, защото културата е нещото, което ни прави такива, каквито сме“.

Архитектът споделя, че не всички истории „са приятни за спомняне“, но това не означава, че те не трябва да бъдат оценявани и опазвани.

Като добавя, че хилядолетната история на София ни носи „безкрайно богатство от наследство и понякога го приемаме за даденост“:

„Всъщност културното наследство е нещо живо. Обекти, които до вчера не са приемани за ценни, с течение на времето се оказват много показателни за определен период. Архитектурата много добре онагледява обществено политическия строй, социалните нагласи, изключително добър признак за това как са живеели хората, как са взимали решения“, обясни специалистът.

Архитектът обясни, че необходимостта, да се идентифицират обекти на културното наследство от периода след 1944 г. в София, е залегнала в редица стратегически програмни документи. Това изследване е една първа крачка в тази посока.

„Ние имаме представители на едни световни архитектурни тенденции, изградени в този период и беше необходимо, да се направи обзорен преглед и да се откроят обектите, които са най-ценни и в същото време тези, които имат най-голям риск да се загубят“, добави арх. Даяна Николова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45

Зрелищно и цветно

Десетки дами на мотори ще отпразнуват Международния ден на жените мотористи във Велико Търново на 11 май. С подробностите слушаме Лили Осойска от сдружение “Жените Мотористи ЕМпауърд България”: "Днес празнуваме за пръв път извън София. Тази година честваме за шести път, шествието с мотори е зрелищно и цветно. Това си е наш празник, все повече жени..

публикувано на 11.05.24 в 09:46