Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат ли забранени вносът и развъждането на американски норки?

Снимка: ЕPA/БГНЕС

Относно проекта на забрана за внос и развъждане на американски норки за ценни кожи пред Радио София говори Стефан Димитров от НПО “Невидими животни“. По думите му, скандални кадри от лошите условия във фермите показват, че животните са затворени в малки клетки и се нападат едно-друго, нараняват се, и се стига до канибализъм.

От най-голямата ферма за норки до Стара Загора правят някои критични забележки, една от които е, че тя е регулярно проверявана както от български, така и от европейски контролни органи, а липсата на каквито и да е нарушения говорят за това, че фермата е изградена и функционира изцяло в съответствие с българските и европейските изисквания за животновъден обект.

“За този сертификат “welfare”, който споменават, че фермата притежава искам да спомена, че този сертификат всъщност не е нищо повече от корпоративен камуфлаж, който е разработен от и за индустрията, и чиято единствена цел е да запази фермите за норки такива, каквито са без никакви съществени промени”, каза Димитров.

Той допълни, че причините да се убиват животни за направата на модни аксесоари от кожите им са неоснователни и, че част от норките биват убивани в газови камери зимата, а някои от тях се оставят за разплод. Освен това каза, че при посещение от представители на НПО “Невидими животни” те не са били допуснати във фермата.

“Жалби са подавани, но тепърва предстои да се проведе проверка, в която реално да бъдем допуснати, да видим сами за себе си и да можем да посочим на проверяващите къде са нарушенията, и да видим как точно се провеждат тези проверки”, сподели Димитров.

По думите му, американската норка се развъжда от около 200 години, което е малък период за направата на селекция, която да не се размножава естествено в природата и даде за пример Испания, където се води борба с огромна дива популация от американски норки и държавата плаща за да се справи с проблема.


“В мотивите на заповедта, която МОСВ издаде се цитира едно научно проучване, което е направено, където с фотокапани около Стара Загора, около фермата за норки са били направени 1600 записа на дивите животни, които са в местността и при тях се вижда, че норката е на трето място като най-често срещан хищник около Стара Загора”.

По темата се включи и Радостина Захариева, експерт в отдел “Биологично разнообразие“ в МОСВ. По думите й, аргументът, че клетъчно отглежданите норки не се размножават в природата е несъстоятелен, тъй като има регистрирани норки в 24 държави на ЕС, а в 19 от тях има установени устойчиви популации.

“Американската норка има средна продължителност на живота около 10 години в природата и сами разбирате, че това е един доста дълъг период от време, тоест, тук има още допълнителен риск. Фактът, че има забрана в толкова много страни в Европа показва, че този вид така или иначе е заплашващ за биологичното разнообразие“, каза Захариева.

Тя сподели, че ако този бизнес бъде закрит към настоящия момент не се предвиждат компенсации от държавата, а заповедта предвижда забрана за размножаване и внос, и не предвижда определен период за забрана за отглеждане.

Стефан Димитров призова гражданите да изпратят становище до МОСВ за да подкрепят заповедта за забрана и да бъдат затворени фермите за норки. Това може да стане на сайта https://zanorkite.bg/

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27