Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петиция призовава за спиране на търсенето на природни богатства в Понор планина

Снимка: fb/ Туристическо дружество Понория

Туристическо дружество "Понория" инициираха петиция до Министерството на енергетиката с призив “Долу ръцете от Понор планина!” да се забранят всякакви дейности по търсене, проучване и добив на подземни богатства в защитените от закона планински райони.

Повече подробности по темата пред Радио София споделиха Радослав Зарков, председател на УС на дружество "Понория" и Димитър Куманов, член на УС на Риболовен клуб "Балканка".

По думите на Радослав Зарков, първата информация е от 4 март 2022 г. публикувана на страниците на “Държавен вестник”, където се казва, че е започнала процедура по издаване на разрешение за проучване и търсене на метални подземни богатства.

“Самият факт, че се издава разрешително за търсене и проучване, това означава, че това има, защото в България се знае всичко къде какво има в подземните недра, подземни богатства още от дълбокия социализъм. И това е сигурна гаранция, че първо ще бъде одобрено търсенето и проучването, и второ, после автоматично процедурата ще премине в добив на подземното богатство”, каза Димитър Куманов.


Той изтъкна още, че в България повече от 10% от цялата територия е отдадена за проучване и търсене на природни богатства. Зарков сподели, че цялата територия на Понор планина попада в защитена зона по „Натура 2000“ за местообитанията на птиците по европейски директиви, а отделно има защитена местност за планински пелин, където изрично е забранено търсене и добив на подземни богатства.

Отделно по думите на Куманов, Петроханското плато осигурява питейната вода за Враца, Монтана, Берковица и Вършец. Освен това каза, че от друга страна реките, които текат оттам изчезват, а те захранват 90% от водоизточниците на Своге и самата Искрецка река и едно замърсяване би довело до невъобразими последици.  

“Защитена зона “Западна Стара планина и Предбалкан” по директивата за местообитанията, има едно много странно нещо, което е в заповедта за обявяването на тази зона. А то е, че там е забранен добивът на подземни богатства и строителни материали”, каза Куманов и допълни, че едновременно с това не е забранен добивът на метални полезни изкопаеми, който е по-вреден от този на строителни материали.

По думите му, при самото проучване има опасност да се премине през уранови скали и водоносни хоризонти с което да се отровят подпочвените води. Първата стъпка от протеста е електронна петицията, която е подписана до момента от около 200 човека.

“Изчакваме да видим какви ще са следващите официални стъпки на Министерството на енергетиката и когато приемем, че сме събрали достатъчно количество подписи ще я входираме”, заяви Зарков.

„В мига, в който се появят действия от страна на Министерството на околната среда и водите за съгласуване на такъв проект независимо дали ще искат оценка за съвместимост, или ще кажат, че няма нужда от такава, ще започнат и протестите“, каза Куманов. Той допълни, че:

„Съществуващата ни стратегия за развитие на минната индустрия не е подложена на екологична оценка и оценка на съвместимост, както се изисква и от нашето законодателство и от европейското“.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: сдружение „Бъди човек“

Нуждаещи получиха от доброволци пакети с продукти, но и прегръдки

За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..

публикувано на 21.04.25 в 17:45

Съмнително е, че ЕК надгражда регламент в интерес на потребителите

Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..

публикувано на 21.04.25 в 16:34

Писателят Милен Хальов се завръща с последната книга от трилогията "Общежитие за чудовища"

Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..

публикувано на 21.04.25 в 15:15

"Bravery" е новата песен на сестрите от група "IVA"

"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..

публикувано на 21.04.25 в 14:40
Снимки: FFC

Учени очакват до 15 г. да променят света с евтина, неизчерпаема, напълно чиста енергия

Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..

публикувано на 21.04.25 в 13:55

Студентите от НАТФИЗ канят на 36-часов театрален и кино маратон

Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..

публикувано на 21.04.25 в 13:11
Божидара Стоянова

Божидара Стоянова среща своя учител в най-подходящия труден момент

Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...

публикувано на 21.04.25 в 12:42